Euro 2020: Η Ισπανία στους «8», 5-3 σε απίστευτο θρίλερ την Κροατία

Η Ισπανία πήρε θέση στους προημιτελικούς του Εuro 2020 μετά τη σημερινή νίκη της 5-3 επί της Κροατίας στην παράταση (3-3 το 90λεπτο) σε ένα απίστευτο θρίλερ που παίχθηκε στην Κοπενχάγη και περιμένει τον αντίπαλο της στους «8», τον νικητή Γαλλίας – Ελβετίας.

Η Κροατία προηγήθηκε στο σκορ στο 20’ με ένα αυτογκόλ του Πέδρι και γκάφα του γκολκίπερ Σιμόν αλλά η Ισπανία ισοφάρισε το 38’ με τον Σαράμπια και πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 57’ με κεφαλιά του Αθπιλιθουέτα.

Στο 77’ ο Τόρες έγραψε το 3-1 και όλοι πίστεψαν ότι το ματς τελείωσε. Ολοι εκτός από τους Κροάτες, που τα έπαιξαν όλα για όλα και κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να στείλουν το ματς στην παράταση! Αρχικά ο Ορσιτς στο 85’ μείωσε 3-2 και στο 90΄με κεφαλιά ο Πάσαλιτς έκανε το 3-3…

Στην παράταση το θρίλερ συνεχίστηκε αμείωτο στο πρώτο μέρος. Η Κροατία έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ολική ανατροπή με τον Κράμαριτς (έσωσε ο Σιμόν) και δύο λεπτά μετά στο 100’ ο Μοράτα έκανε το 3-4 για την Ισπανία, που λίγο μετά έκανε και το 3-5 με τον Ογιαρθάμπαλ (103’). Το θρίλερ τελείωσε με ένα δοκάρι του Ολμο στο 119’.