Euro 2020: Η Ιταλία με Ντοναρούμα στην κορυφή της Ευρώπης

H Ιταλία με ήρωα τον γκολκίπερ Ντοναρούμα που απόκρουσε δύο πέναλτι νίκησε 3-2 την Αγγλία στα πέναλτι (1-1 στα 120’) είναι η νέα «βασίλισσα» τη Ευρώπης στον τελικό που έγινε στο Γουέμπλει του Λονδίνου παρουσία 65.000 θεατών.

Αυτό είναι το δεύτερο τρόπαιο Euro που κατακτήσει  Ιταλία και μάλιστα έχει ιστορική σημασία αφού κατακτήθηκε την ίδια μέρα που η Σκουάντρα Ατζούρα είχε κατακτήσει και το Μουντιάλ του 1982 στην Ισπανία. Για την Αγγλία, ίδια γεύση αφού παραμένει με ένα μόνο τρόπαιο στην ιστορία της, το Μουντιάλ του 1966…

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους Ιταλούς και να προηγηθούν στο σκορ μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα με γκολ του κορυφαίου παίκτη τους στο τουρνουά, του Λιουκ Σο. Το ματς ήταν μοιρασμένο στο πρώτο μέρος αλλά εκτός από το γκολ οι φάσεις ήταν πολύ λίγες στη συνέχεια.

Στο β’ μέρος οι Ιταλοί πίεσαν για την ισοφάριση και το κατάφεραν με τον Μπονούτσι που πήρε το ριμπάουντ από την κεφαλιά του Βεράτι στο δοκάρι (67’). Λίγο έλειψε μάλιστα να φτάσουν στην ανατροπή στο 73’ αλλά ο Μπεράρντι έχασε την μεγάλη ευκαιρία. Μέχρι τέλους του ματς οι Ιταλοί είχαν τον έλεγχο χωρίς όμως να δημιουργηθεί κάποια ευκαιρία. Είναι χαρακτηριστικό πως στο 90λεπτο η Αγγλία είχε εκτός από το γκολ, δύο όλες κι όλες τελικές προσπάθειες.

Ο τελικός πήγε στην παράταση κι εκεί δεν άλλαξε κάτι και ο νικητής κρίθηκε στα πέναλτι. Η σειρά:

Μπεράρντι 1-0, Κέιν 1-1, Μπελότι απόκρουση, Μαγκουάιρ 1-2, Μπονούτσι 2-2, Ράσφορντ δοκάρι, Μπερναντέρσκι 3-2, Σάντσο απόκρουση, Ζορζίνιο απόκρουση, Σάκα απόκρουση.

Ο Ολλανδός ρέφερι Κάιπερς «κιτρίνισε» τους Μπαρέλα, Μπονούτσι, Ινσίνιε, Κιελίνι, Ζορζίνιο, Μαγκουάιρ.

ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Γουόκερ (120’ Σάντσο), Μαγκουάιρ, Στόουνς, Σο, Φίλιπς, Ράις (74’ Χέντερσον, 120’ Ράσφορντ), Τρίπιερ (70’ Σάκα), Μάουντ (99’ Γκρίλις), Κέιν, Στέρλινγκ

ΙΤΑΛΙΑ: Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Έμερσον (118’ Φλορέντσι), Μπαρέλα (55’ Κριστάντε), Ζορζίνιο, Βεράτι (96’ Λοκατέλι), Κιέζα (85’ Μπερναντέρσκι), Ιμόμπιλε (55’ Μπεράρντι), Ινσίνιε (91’ Μπελότι)