Euro 2020: Η Ιταλία στον τελικό, 4-2 στα πέναλτι την Ισπανία

Σε έναν συγκλονιστικό ημιτελικό η Ιταλία νίκησε στο μεσογειακό ντέρμπι την Ισπανία 4-2 στα πέναλτι (1-1 στα 120 λεπτά) και πήρε θέση στον τελικό του Euro 2020, όπου την Κυριακή (11/7, 22.00) θα αντιμετωπίσει τον νικητή του δεύτερου ημιτελικού, Αγγλίας – Δανίας (7/6, 22.00).

Στο πρώτο μέρος η Ισπανία μετά το πρώτο δεκάλεπτο πήρε τα ηνία του αγώνα προσπάθησε να πιέσει την ιταλική άμυνα κυρίως με τον Ολμο και τον Φεράν Τόρες αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει κινδύνους στην ιταλική εστία πλην της μεγάλης ευκαιρίας του Ολμο στο 25’ που έσωσε ο Ντοναρούμα.

Στο ίδιο διάστημα η Ιταλία αρκέστηκε να περιμένει την αντίπαλο της και να προσπαθεί να αιφνιδιάσει με αντεπιθέσεις αλλά υστερούσε στην τελική πάσα. Πάντως στο 45’ είχε την μεγάλη ευκαιρία ανοίξει το σκορ αλλά το σουτ του Εμερσον βρήκε στη συμβολή των δοκαριών του Σιμόν κι έφυγε άουτ.

Στο β’ μέρος η Ισπανία συνέχισε να πιέζει αλλά η Ιταλία ήταν επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις και στο 60’  πήρε το προβάδισμα στο σκορ με γκολ του Κιέζα μετά από καταπληκτική μπαλιά του Ινσίνιε (1-0).

Το ματς πήρε φωτιά, οι ευκαιρίες πολλές για τις δύο ομάδες και τελικά στο 80’ ο Μοράτα που είχε μπει αλλαγή κατάφερε με πλασέ να ισοφαρίσει 1-1.

Ο ημιτελικός πήγε στην παράταση κι εκεί δεν άλλαξε το παραμικρό πέρα από ένα γκολ του Μπεράρντι που ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ στο 110’. Ετσι το εισιτήριο κρίθηκε στα πέναλτι.

Η σειρά των πέναλτι: Λοκατέλι απέκρουσε ο Σιμόν, Ολμο άουτ, Μπελότι 1-0, Μορένο 1-1, Μπονούτσι 2-1, Τιάγκο 2-2, Μπερναντέρκι 3-2, Μοράτα απόκρουση Ντοναρούμα, Ζορζίνιο 4-2.

Ο Γερμανός Μπριχ κιτρίνισε τους Μπούσκετς, Τολόι.

ΙΤΑΛΙΑ: Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Έμερσον (73’ Τολόι), Μπαρέλα (85’ Λοκατέλι), Ζορζίνιο, Βεράτι (73’ Πεσίνα), Κιέζα (107’ Μπερναντέρσκι), Ιμόμπιλε (61’ Μπεράρντι), Ινσίνιε (85’ Μπελότι).

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σιμόν, Αθπιλικουέτα (85’ Γιορέντε), Λαπόρτ, Γκαρθία (109’ Πάου Τόρες), Άλμπα, Κόκε (70’ Ρόδρι), Μπουσκέτς (106’ Τιάγκο), Πέδρι, Φ. Τόρες (61’ Μοράτα), Οϊαρθάμπαλ (70’ Μορένο), Όλμο.