Euro 2020: Η Ουκρανία «εκτέλεσε» τους Σουηδούς στο 120’!

Η Ουκρανία του μεγάλου Σεφτσένκο έκανε την έκπληξη, νίκησε 2-1 στο 120’ της παράτασης την Σουηδία στο Χάμπντεν Παρκ της Γλασκόβης και προκρίθηκε στους «8» της διοργάνωσης όπου θα κληθεί να αντιμετωπίσει στη Ρώμη, την Αγγλία…

Στο πρώτο μέρος το ματς μπορεί να ήταν και το χειρότερο της διοργάνωσης μέχρι σήμερα. Με δύο ομάδες που φοβόντουσαν η μια την άλλη και απλώς φλυαρούσαν, το παιχνίδι κύλησε σε πολύ αργό τέμπο, με την Ουκρανία να αιφνιδιάζει τους Σουηδούς στο 27’ όταν ο Ζιντσένκο με δυνατό βολέ άνοιξε το σκορ. Παρά το γκολ ο ρυθμός δεν άλλαξε και οι Σουηδοί έδειχναν εγκλωβισμένοι. Χωρίς ιδέες, φρεσκάδα και καθαρό μυαλό δεν δημιουργούσαν κινδύνους, όμως φάνηκαν τυχεροί το 43’ όταν ο… μόνιμος σκόρερ της ομάδας, ο Φόρσμπεργκ έκανε το δυνατό σουτ, η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς και κατέληξε στα δίχτυα των Ουκρανών (1-1)

Στο β’ μέρος το σκηνικό άλλαξε, ο ρυθμός ανέβηκε και το ματς εξελίχθηκε σε… ματσάρα καθώς από το 55’ έως το 69’ πέρα από ευκαιρίες είχαμε και τρία δοκάρια! Αρχικά οι Ουκρανοί με τον Σίντορτσουκ και στη συνέχεια οι Σουηδοί με δύο σουτ  του Φόρσμπεργκ (57’, 69’)!

Όμως ο ρυθμός έπεσε πάλι και το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί η Σουηδία έμεινε με 10 παίκτες στο 100’ λόγω αποβολής του Ντάνιελσον για αντιαθλητικό μαρκάρισμα σε αντίπαλο του. Το ματς κυλούσε προς τα πέναλτι κι ενώ όλοι ετοιμάζονταν για αυτά ήρθε μια σέντρα του Ζιβτσένκο και ο Ντόβμπικ που είχε μπει λίγο πριν αλλαγή στο ματς, με κεφαλιά έκανε το 2-1 κι έστειλε την Ουκρανία στα ουράνια και τους Σουηδούς σπίτι τους…