Euro 2020: Ιταλική πρόκριση από τον… πάγκο, 2-1 την Αυστρία στην παράταση

Η Ιταλία χρειάστηκε ημίωρη παράταση για να νικήσει 2-1 την Αυστρία στο Γουέμπλεϊ του Λονδίνου και πήρε θέση στους «8» του Euro 2020 εκεί (2/7, Μόναχο) όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ντέρμπι Βελγίου – Πορτογαλίας (παίζουν αύριο, 27/6, στη Σεβίλλη).

Η Αυστρία μπήκε με επιθετικές διαθέσεις στο ματς αλλά μετά το 10αλεπτο η Ιταλία πήρε τα ηνία του αγώνα και ήταν εκείνη που δημιουργούσε ευκαιρίες για γκολ σε αντίθεση με τους Αυστριακούς που είχαν μόλις δύο τελικές στο πρώτο μέρος. Η Ιταλία έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Βαρέλα στο 17’ και είχε δοκάρι σε βολίδα του Ιμόμπιλε στο 40’.

Στο β’ μέρος το σκηνικό άλλαξε καθώς η Αυστρία μπήκε πιο δυνατά στο ματς και πίεσε πολύ τους Ιταλούς που στο μεταξύ έχασαν την ηρεμία τους και μαζί την κατοχή της μπάλας. Οι Αυστριακοί πέτυχαν γκολ στο 68’ με τον Αρναούτοβιτς αλλά αυτό ακυρώθηκε από το VAR ως οφσάιντ. Το σκορ δεν άλλαξε και το παιχνίδι πήγε στην παράταση…

Στο 95’ οι Ιταλοί βρήκαν πάντως το γκολ και προηγήθηκαν στο σκορ με εκπληκτική προσπάθεια του Κιέζα, 1-0. Το γκολ έδωσε άλλον αέρα στους «Ατζούρι» που με τη λήξη του ημιχρόνου της παράτασης (105’) έκαναν και το 2-0 με μια ακόμη αλλαγή του Μαντσίνι τον Πεσίνα…

Όμως η Αυστρία δεν το έβαλε κάτω και μείωσε με κεφαλιά του Κάλαιτζιτς στο 114’ και το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ στο φινάλε, χωρίς όμως να αλλάξει το τελικό 2-1.

IΤΑΛΙΑ: Ντοναρούμα, Ντι Λορέντζο, Μπονούτσι, Ατσέρμπι, Σπινατσόλα, Μπαρέλα (68’ Πεσίνα), Ζορζίνιο, Βεράτι (68’ Λοκατέλι), Μπεράρντι (84’ Κιέζα), Ιμόμπιλε (84’ Μπελότι), Ινσίνιε (108’ Κριστάντε).

ΑΥΣΤΡΙΑ: Μπάχμαν, Λάινερ (113’ Ιλσάνκερ), Ντράγκοβιτς, Χιντερέγκερ, Αλάμπα, Γκρίλιτς (106’ Σάουμπ), Σλάγκερ (106’ Γκρέγκοριτς), Λάιμερ (113’ Τρίμελ), Σάμπιτζερ, Μπαουμγκάρτνερ (90’ Σεπφ), Αρναούτοβιτς (97’ Κάλαιτζιτς).