Euro 2020: «Βόμβα» από την Ελβετία απέκλεισε την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γαλλία στα πέναλτι

Ένα ακόμη θρίλερ που κατέληξε σε σούπερ έκπληξη επεφύλαξε η χθεσινή μέρα του Euro 2020, καθώς στο Βουκουρέστι η Ελβετία απέκλεισε την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γαλλία στα πέναλτι με 5-4 (3-3 ο αγώνας και η παράταση) και προκρίθηκε στους «8» εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία.

Στο πρώτο μέρος η Ελβετία εγκλώβισε τους Γάλλους που ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν. Σε μια ξαφνική αντεπίθεση η Ελβετία άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Σεφέροβιτς στο 15’ και οι Γάλλοι αποδιοργανώθηκαν εντελώς. Είχαν την εδαφική υπεροχή αλλά δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους στην αντίπαλη περιοχή κι εκτός αυτού επέμεναν να αναπτύσσονται μονότονα ψάχνοντας διαρκώς τα σπριντ του Εμπαπέ…

Στο β’ μέρος μέσα σε ένα πεντάλεπτο άλλαξαν όλα και ήρθαν τα πάνω κάτω. Στο 55’ η Ελβετία κέρδισε πέναλτι και είχε την μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 που θα την έφερνε αγκαλιά με την πρόκριση. Όμως ο Γιορίς απέκρουσε το πέναλτι του Ροντρίγκες κι έδωσε ώθηση στην ομάδα του. Ετσι στο 57’ ο Μπενζεμά με τρομερή προσπάθεια ισοφάρισε 1-1 και στο 59’ ο ίδιος παίκτης ολοκλήρωσε έναν καταπληκτικό συνδυασμό των «τρικολόρ» για το 2-1. Το γκολ αυτό έδιωξε το άγχος από του Γάλλους που απείλησαν και με άλλα γκολ, με τον Πογκμπά με υπέροχο σουτ να κάνει το 3-1 στο 75’. Κι ενώ όλα έδειχναν άνετη επικράτηση της Γαλλίας, το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε θρίλερ αντίστοιχο με εκείνο της Ισπανίας με την Κροατία. Οι Ελβετοί δεν το έβαλαν κάτω μείωσαν με νέα κεφαλιά του Σεφέροβιτς στο 81’ (3-2), στο 85’ πέτυχαν γκολ με τον Γκαμπράνοβιτς αλλά ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ και στο 90’ ο ίδιος παίκτης με ατομική προσπάθεια έκανε το 3-3 σοκάροντας τους Γάλλους, οι οποίοι λίγο έλειψε στο 94’ να πάρουν τη νίκη αλλά το σουτ του Κομάν σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι των Ελβετών.

Στην παράταση οι Γάλλοι είχαν τις ευκαιρίες αλλά δεν πέτυχαν γκολ και στα πέναλτι ευστόχησαν όλοι εκτός από τον Εμπαπέ που σούταρε τελευταίος αλλά ο Ζόμερ απέκρουσε το πέναλτι και ολοκλήρωσε την πολύ μεγάλη έκπληξη της Ελβετίας…