Euroleague: «Άλωσε» το ΣΕΦ η Εφές, 84-79 τον Ολυμπιακό

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα υπέστη ο Ολυμπιακός στην Euroleague. Η Εφές θύμισε την κραταιά ομάδα της προγούμενης διετίας με την επιστροφή του λαβωμένου Σέιν Λάρκιν και έφυγε νικήτρια από το ΣΕΦ με 84-79. Στο ημίχρονο, η ομάδα της Κωνσταντινούπολης προηγήθηκε με 44-38.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά κατόρθωσε να προσπεράσει μία φορά, στο 23ο λεπτό, με πρωταγωνιστές τους ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ. Το ξέσπασμά του δεν είχε συνέχεια και οι Τούρκοι ξέφυγαν με διαφορά 9 πόντων προς το τέλος της γ’ περιόδου (52-61). Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -12 μετά το ξέσπασμα του Λάρκιν με 8 σερί πόντους, αλλά κατόρθωσε να φτάσει σε απόσταση βολής στο τελευταίο δίλεπτο (77-80). Οι Λάρκιν, Μίτσιτς πέτυχαν τους πόντους που προστάτευσαν τη νίκη της Εφές.

Οι σκόρερς της ελληνικής ομάδας: Χάρισον 7, Σπανούλης 6(1), Σλούκας 10(1), Μάρτιν 11, Βεζένκοφ 5(1), Πρίντεζης 9(1), Παπανικολάου 6(1), Ζαν Σαρλ, Τζένκινς 7(1), Έλις 8, ΜακΚίσικ 10. Ο Μίτσιτς πέτυχε 20 πόντους και οι Μπομπουά, Λάρκιν από 15 για την Εφές. To ματς παρακολούθησε και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Ο Ολυμπιακός έπεσε στο 3-3, ενώ η Εφες έχει ρεκόρ 3-2. Ο Παναθηναϊκός (2-2) δεν αγωνίστηκε αυτή την εβδομάδα, αφού το ταξίδι του στην Αγία Πετρούπολη αναβλήθηκε λόγω κορονοϊού.