Euroleague: Δεν άντεξε ο Παναθηναϊκός στη Μαδρίτη

Αναμενόμενη ήττα από την πανίσχυρη Ρεάλ στη Μαδρίτη γνώρισε ο ελλιπής Παναθηναϊκός. Το τελικό 76-66 τον κράτησε κοντά στο «υπόγειο» της βαθμολογίας της Εuroleague. Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 49-27.

Η Ρεάλ πήρε ευρύ προβάδισμα από την πρώτη περίοδο (25-12), αφού ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με 0/12 τρίποντα και ήταν πολύ κακός και στην άμυνα. Το σκορ έγινε 58-49 στα μέσα της γ’ περιόδου με πρωταγωνιστή τον Μποχωρίδη και 66-61 στο 34ο λεπτό με τρίποντο του Φόστερ. Δύο τρίποντα των Αμπάλδε, Γιουλ επανέφεραν τις ισορροπίες.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς (18), ο Ζακ Όγκαστ (13), ο Μάρκους Φόστερ (11) ήταν οι καλύτεροι των «πρασίνων». Έπαιξαν επίσης οι Μήτογλου 5, Μακ 4, Μποχωρίδης 5, Κασελάκης 3, Βουγιούκας, Καλαϊτζάκης, Ουάιτ 5, Μπεντίλ 2, Σαντ-Ρόος.

Απουσίασαν και απόψε οι τραυματισμένοι Παπαπέτρου και Παπαγιάννης, ενώ ο Σαντ-Ρόος χτύπησε στο πρώτο ημίχρονο και δεν αγωνίστηκε μετά την ανάπαυλα.

Από την πληρέστατη Ρεάλ, που ανέβηκε στο 14-8, o Aργεντινός Ντεκ ήταν ο καλύτερος παίκτης με 20 πόντους (ατομικό ρεκόρ στην Euroleague). Διακρίθηκαν και οι Αλοθέν (13), Κοζέρ (11), Τέιλορ (10), Γιουλ 7.

O Παναθηναϊκός μετράει πλέον 7 νίκες και 14 ήττες και βρίσκεται στη 16η θέση, πάνω από τους ουραγούς Ερυθρό Αστέρα (7-15), Χίμκι (2-20). Την Παρασκευή, οι «πράσινοι» θα φιλοξενήσουν στο ΟΑΚΑ τη Βαλένθια.

Ο Ολυμπιακός, που βρίσκεται στην 11η θέση με ρεκόρ 11-11, υποδέχεται τη Μπαρτσελόνα στο Φάληρο το βράδυ της Πέμπτης. Οι Καταλανοί (16-6) προηγούνται στην κατάταξη μαζί με την ΤΣΣΚΑ, η οποία νίκησε την Άλμπα στο Βερολίνο 71-68, χωρίς τον Μάικ Τζέιμς που είναι υπ’ ατμόν.