Euroleague: Κάζο του Παναθηναϊκού στο Βελιγράδι

Στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας της Εuroleague κατρακύλησε ο Παναθηναϊκός, μετά την ήττα του από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι, 74-71. Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 48-37.

Οι Σέρβοι προηγήθηκαν με διαφορά 17 πόντων λίγο πριν το τέλος του α’ ημιχρόνου (48-31). Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού ξεκίνησε μετά το 68-57 με πρωταγωνιστή τον Ιωάννη Παπαπέτρου, ο οποίος ισοφάρισε με τρίποντο από 8 μέτρα σε 68-68, περίπου 53’’ πριν το φινάλε. Το λάθος του Νέντοβιτς στο 70-68 αποδείχθηκε καταδικαστικό, αφού οι Σέρβοι είχαν 6/6 βολές στο τέλος.

Πλέον ο Παναθηναϊκός έχει ρεκόρ 5-11 και ισοβαθμεί με τη Βιλερμπάν, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας ανέβηκε στο 6-11. Η Χίμκι είναι ουραγός με ρεκόρ 2-15.

Ο Παπαπέτρου πέτυχε 20 πόντους, τους περισσότερους στην δ’ περίοδο. Ο Νέντοβιτς σκόραρε 16, ενώ έπαιξαν και οι Μακ 5, Παπαγιάννης 5, Μποχωρίδης, Κασελάκης 3, Φόστερ 2, Ουάιτ 8, Μήτογλου 4, Μπεντίλ 6, Σαντ-Ρόος 2.

Ο Αστέρας έπαιξε χωρίς τον ηγέτη του, Τζόρνταν Λόιντ, αλλά είχε νέο προπονητή, τον Ντέγιαν Ράντονιτς. Ο Ουόλντεν ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους, ενώ ο Κολόμ πέτυχε 13, ο Ντόμπριτς 11.

Υπενθυμίζεται ότι ο Ολυμπιακός νίκησε χθες τη Χίμκι στη Ρωσία με 105-88 και έχει ρεκόρ 8-8. Η επόμενη αγωνιστική, με την οποία ξεκινάει ο δεύτερος γύρος, θα διεξαχθεί στις 7-8 Ιανουαρίου, με τους αγώνες Παναθηναϊκού-Ζενίτ και Ολυμπιακού-Μπάγερν.