Euroleague: Ο Παναθηναϊκός υποκλίθηκε στην ΤΣΣΚΑ

Άδοξη εντός έδρας ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκός από την πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2019 ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 83-89.Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 42-51.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι αλλά κατόρθωσε να αντεπιτεθεί δύο φορές: μία από το -13 (24-24 από 5-18) και μία από το -18, όταν το 31-49 του 17ου λεπτού έγινε 52-53.

Ωστόσο η υπεροχή της ΤΣΣΚΑ στα επιθετικά ριμπάουντ και η συνολική υπεροπλία της έκριναν το παιχνίδι υπέρ της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη. Επίσης οι Ρώσοι είχαν 9/12 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Νέντοβιτς ήταν ο κορυφαίος παίκτης του Παναθηναϊκού με 19 πόντους ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκαναν και οι Μποχωρίδης 10, Παπαγιάννης 10, Ουάιτ 11, Μήτογλου 7. Ο Παπαπέτρου πέτυχε 13, ο Φόστερ 7 και ο άστοχος Σαντ-Ρόος 4 με 0/8 σουτ. Αγωνίστηκαν επίσης ο Κασελάκης και ο Καλαϊτζάκης (2).

Δεν έπαιξαν λόγω κορονοιου οι Μπεντίλ, Όγκαστ, ενώ αναζητείται ο αντικαταστάτης του Σάικς.

Ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε 10 πόντους Απέναντι στην παλιά του ομάδα ενω ο Χίλιαρντ πέτυχε 14 και οι Κλάιμπερν 15, Χάκετ 13.

Αυτή ήταν η τρίτη ήττα του Παναθηναϊκού σε πέντε αγώνες, ενώ δύο παιχνίδια του έχουν αναβληθεί λόγω της πανδημίας.

Η Μπαρτσελόνα είναι πρώτη στην κορυφή με ρεκόρ 6-1, ενώ η Ζαλγκίρις έχει 5-2 . Ο Ολυμπιακός, που χθες έφυγε νικητής από την Αγία Πετρούπολη απέναντι στην Ζενίτ, μετράει τέσσερις νίκες στα επτά παιχνίδια του.