Euroleague: Ο Σλούκας έσωσε τον Ολυμπιακό

Πολύτιμη νίκη πήρε ο Ολυμπιακός από τη Βιλερμπάν στο «Αστρομπάλ», μόλις τέσσερις μέρες μετά την εντός έδρας ήττα του από την πρωταθλήτρια Γαλλίας: 93-101 στην παράταση, κανονικός αγώνας 86-86. Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 37-44.

Ο Ολυμπιακός βελτίωσε το ρεκόρ του στο 11-9 και ισοβαθμεί στην 7η θέση με τις Εφές, Ζαλγκίρις, Βαλένθια.

Oι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκαν με 13-23 με πρωταγωνιστή τον Κώστα Σλούκα και κράτησαν τον έλεγχο του αγώνα μέχρι τις αρχές της δ’ περιόδου (42-51, 66-68).

Οι Γάλλοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 32ο λεπτό και έφτασαν στο 79-73, πριν αρχίσει η τελική αντεπίθεση του Ολυμπιακού και γίνει ο αγώνας θρίλερ. Ένα επιθετικό φάουλ του ΜακΚίσικ και δύο χαμένα ριμπάουντ μετά το 83-83 έφεραν τη Βιλερμπάν σε θέση ισχύος, αλλά ο Σλούκας ισοφάρισε με τρίποντο στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας!

Οι ΜακΚίσικ, Σλούκας, Χάρισον πέτυχαν κρίσιμα καλάθια στην παράταση, όπου διέπρεψαν στην άμυνα οι Βεζένκοφ, Μάρτιν.

Η σύνθεση του Ολυμπιακού: Χάρισον 12, Σπανούλης 3(1), Σλούκας 23(2), Μάρτιν 15, Βεζένκοφ, Πρίντεζης 11(1), Ζαν-Σαρλ, Τζένκινς 6, Έλις 8, ΜακΚίσικ 23(1).Aπουσίασαν και πάλι οι τραυματίες Παπανικολάου και Λαρεντζάκης.

Από τη Βιλερμπάν, που έπαιξε χωρίς τον πανύψηλο Φαλ (ασθενής), αλλά και τον Ουόλτον που δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής, ξεχώρισαν οι Λάιτι 18, Χάουαρντ 16, Κόουλ 21, Χέις 13, Μπακό 10.

O αγώνας ήταν εξ αναβολής για τη 10η αγωνιστική.

Οι «ερυθρόλευκοι» θα δοκιμαστούν μεθαύριο στη Λιθουανία απέναντι στη Ζαλγκίρις, ενώ ο Παναθηναϊκός (6-13) υποδέχεται την Πέμπτη στο ΟΑΚΑ την ουραγό Χίμκι (2-18). Η Βιλερμπάν βρίσκεται πλέον στο 6-14.

H TΣΣΚΑ Μόσχας προηγείται στην κατάταξη με ρεκόρ 15-5, ενώ ακολουθούν οι Μπαρτσελόνα 14-6, Ρεάλ 13-7, Ζενίτ 12-6, Αρμάνι 12-7, Μπάγερν 12-8.