Euroleague: Όρθιος ο Ολυμπιακός στη Μπολόνια

Απτόητος από την απουσία του Κώστα Σλούκα, ο Ολυμπιακός νίκησε την επικίνδυνη Βίρτους στη Μπολόνια με 83-85 και επέστρεψε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας της Euroleague.  Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 38-42.

Ο Ολυμπιακός έπιασε εκπληκτική απόδοση μολονότι έπαιξε χωρίς τον Σλούκα, που έμεινε στο ξενοδοχείο με στομαχικές διαταραχές. Παρόμοιο πρόβλημα αντιμετώπισε και ο Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος ωστόσο έπαιξε κανονικά και έγραψε 22 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 32’ συμμετοχής.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο (9-18, 26-30, 35-40) και πάτησαν το γκάζι στην γ’ περίοδο, όταν έφτασαν στο 43-53 με κάρφωμα του Τόμας Ουόκαπ και στο 51-63 με τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου.

Οι Ιταλοί αντεπιτέθηκαν μετά 57-67 και προσπέρασαν με τρίποντο του Τεόντοσιτς στο 35ο λεπτό (70-69), αλλά τα σημαντικά καλάθια των κορυφαίων Βεζένκοφ, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου έφεραν τον Ολυμπιακό σε θέση ισχύος (75-80, ενάμισυ λεπτό πριν το φινάλε). Ο Σακίλ ΜακΚίσικ έγραψε το 80-84 στα στα 27’’, o Γιαννούλης Λαρεντζάκης σούταρε 0/2 βολές στα 10’’ με το σκορ στο 83-85 και οι Ιταλοί έχασαν δύο ευκαιρίες ισοφάρισης στο φινάλε.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε και τους Ουόκαπ 8, Κάνααν 2, Λούντζη 3, Λαρεντζάκη 4, Παπανικολάου 17, ΜακΚίσικ 21, Πίτερς 3, Φαλ 5, Μπολομπόι, Μπλακ. Ο Ολυμπιακός είχε στη Μπολόνια τη συμπαράσταση 400 οπαδών του.

Ο άλλοτε «ερυθρόλευκος» Μίλος Τεόντοσιτς πέτυχε 21 πόντους με 5/11 τρίποντα για τη Βίρτους του Σέρτζιο Σκαριόλο, ενώ ο Ντάνιελ Χάκετ έμεινε άσφαιρος. Ξεχώρισαν και οι Σενγκέλια 11, Όζιελε 13, Μπακό 8, Παγιόλα 8, Μίκι 8.

Στη βαθμολογία προηγούνται οι: Ρεάλ 13-6, Μπαρτσελόνα 12-6, Μονακό 12-7, Ολυμπιακός 12-7, Φενέρ 12-7, Βασκόνια 11-7, Ζαλγκίρις 10-8. Η Βίρτους έπεσε στο 8-11.

Παναθηναϊκός, που μετράει 6 συνεχόμενες ήττες και βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις με ρεκόρ 6-12, φιλοξενεί τη Μακάμπι του Όντεντ Κάτας (10-8) το βράδυ της Παρασκευής στις 9 μ.μ. στο ΟΑΚΑ.