Euroleague πόλο γυναικών: Πρόκριση στις “8” για Ολυμπιακό και Εθνικό!

Στις οκτώ καλύτερες ομάδες της Euroleague προκρίθηκαν Ολυμπιακός και Εθνικός μια αγωνιστική πριν τη λήξη των αγώνων του 6ου ομίλου.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης Ολυμπιακός κέρδισε σήμερα τη Ρόμα 15-8, έκανε το δύο στα δύο και αύριο Κυριακή (12/12, 12.15) με αντίπαλο τον Εθνικό που νίκησε 8-7 την Τεράσα (έκανε κι αυτός το δύο στα δύο) θα παίξουν για την πρωτιά στον όμιλο.

Ο Ολυμπιακός του Χάρη Παυλίδη, στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου ξέφυγε (7-4) και στο τρίτο οκτάλεπτο εξαφανίστηκε με ένα 4-0, ανεβάζοντας τη διαφορά στα επτά γκολ (11-4), με τη Ρόμα να μένει χωρίς γκολ για οκτώ λεπτά (11-5). H διαφορά στην τελευταία περίοδο πήγε και στα οκτώ γκολ (13-5, 14-6), με τον Ολυμπιακό να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 5-2, 5-1, 3-3.

Ολυμπιακός: Μυριοκεφαλιτάκη 4, Β. Πλευρίτου 3, Ελευθεριάδου 2, Κρίστμας 2, Ελ. Πλευρίτου 1, Σλίκινγκ 1, Ξενάκη 1, Ράνεϊ 1.

Ρόμα: Κοκιέρε 3, Γκαλάρντι 1, Ράναλι 2, Λα Ρόκε 1.

Εθνικός – Τεράσα 8-7

Νωρίτερα ο Εθνικός επικράτησε 8-7 της Τεράσα έκανε το δύο στα δύο και προκρίθηκε στα προημιτελικά της Euroleague στο πόλο γυναικών.
Τα οκτάλεπτα: 2-1, 1-4, 4-1, 1-1.

Εθνικός: Ελληνιάδη 3, Ιωάννου 2, Ιωάννα Χαραλαμπίδη 2, Κοντονή 1.

Τεράσα: Πένα 2, Ορτίθ 2, Πανισέλο 1, Καντέρο 1, Καμούς 1.