Euroleague: Στραπάτσο για τον Παναθηναϊκό απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα

Tαπεινωτική εντός έδρας ήττα από τον προτελευταίο της βαθμολογίας Ερυθρό Αστέρα γνώρισε ο Παναθηναϊκός στα πλαίσια της 30ής αγωνιστικής της Euroleague: 82-86. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν ισόπαλο 40-40. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 59-48 χάρη στην εκπληκτική απόδοση του Σαντ-Ρόος, που πέτυχε ρεκόρ καριέρας σε πόντους 21, τρίποντα (4/6) και κλεψίματα (7). Ωστόσο, οι Σέρβοι απάντησαν με σερί 0-18 με πρωταγωνιστή τον γκαρντ Τζόρνταν Λόιντ.

Ο Παναθηναΐκός τελείωσε τον αγώνα «ακέφαλος», αφού ο προπονητής του, Όντεντ Κάτας, αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές στο 32ο λεπτό, όταν το σκορ ήταν 58-66. Ο Παπαπέτρου μείωσε το σκορ με τρίποντο σε 76-77, αλλά ο Λόιντ είπε την τελευταία λέξη για τον Αστέρα. Ο Λίορ Λούμπιν, βοηθός του Κάτας, ήταν αυτός που ανέλαβε τα ηνία του Παναθηναϊκού στα τελευταία λεπτά.

Εκτός του Σαντ-Ρόος, διακρίθηκαν από τον Παναθηναϊκό οι Παπαγιάννης (14), Παπαπέτρου (14), Χεζόνια (15), Μήτογλου (9). Έπαιξαν και οι Μακ 2, Μποχωρίδης, Όγκαστ 2, Δίπλαρος, Ουάιτ 5, Μπεντίλ. Ο Λόιντ πέτυχε 27 πόντους, ο Ουόλντεν 14 και ο Κούζμιτς 9 για την ομάδα του Βελιγραδίου.

Ο Παναθηναϊκός παραμένει 16ος με ρεκόρ 10-18 και έχει αποκλειστεί από τα πλέι-οφ. Ο Ερυθρός Αστέρας βρίσκεται ένα σκαλοπάτι πιο κάτω, με 9-21.

Ο Ολυμπιακός νίκησε χθες την Άλμπα στο Βερολίνο με 84-80 και διατηρεί μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης στα πλέι-οφ, αφού βρίσκεται στη 12η θέση με ρεκόρ 14-16, δύο νίκες πίσω από την 8η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (16-13) και από τις 9ες Βασκόνια και Βαλένθια (16-14).