Euroleague: Ξανάνιωσε ο Ολυμπιακός απέναντι στη Ζενίτ (75-61)

Νίκη μεγάλης ψυχολογικής σημασίας πέτυχε ο Ολυμπιακός απέναντι στη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στο Φάληρο, αν και ουσιαστικά έχει αποκλειστεί από τα πλέι-οφ: 75-61, με σεμινάριο άμυνας στο δεύτερο ημίχρονο.

Oι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν το παιχνίδι πολύ άσχημα και βρέθηκαν να χάνουν με 9-23 στο 7ο λεπτό, με το ρεσιτάλ του Κέβιν Πάνγκος (4/4 τρίποντα, 4 ασίστ). Η συμμετοχή του Γιαννούλη Λαρεντζάκη βελτίωσε την άμυνα και το σκορ στο ημίχρονο ήταν 30-41.

Η αντεπίθεση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε μετά την ανάπαυλα με πρωταγωνιστές τους Βεζένκοφ, ΜακΚίσικ, με αποτέλεσμα να τουμπάρει το παιχνίδι: 58-56 στις αρχές της δ’ περιόδου. Ο Βασίλης Σπανούλης έφερε τον Ολυμπιακό στο 70-61 με προσωπικό ρεσιτάλ και το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου ήταν 21-5.

Η σύνθεση του Ολυμπιακού: Λαρεντζάκης 5, Σπανούλης 16(3), Χάρισον, Σλούκας 2, Βεζένκοφ 13(3), Πρίντεζης 6, Ζαν-Σαρλ 6, Τζένκινς 3(1), Κουφός 4, Έλις 7, ΜακΚίσικ 13(1).

Ο Πάνγκος πέτυχε 20 πόντους, ο Πόιθρες 11 και ο Πονίτκα 10 για την ομάδα του άλλοτε «πράσινου» Τσάβι Πασκουάλ. Ο Ολυμπιακός είναι 13ος στην κατάταξη με ρεκόρ 13-16, ενώ η Ζενίτ έχει ρεκόρ 16-12 και παραμένει στην προνομιούχο οχτάδα.

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε και πάλι χωρίς τον Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος υποβλήθηκε το πρωί σε νευροχειρουργική επέμβαση στην περιοχή του αυχένα -όπου η μαγνητική εξέταση έδειξε μετατόπιση δίσκου- και θα χάσει το υπόλοιπο της αγωνιστικής περιόδου. Απουσίασε επίσης ο τραυματίας Χασάν Μάρτιν.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε χθες τη Μακάμπι με 81-63, αλλά παραμένει στη 16η θέση με ρεκόρ 10-17. Το τελευταίο διάστημα οι «πράσινοι» παίζουν χωρίς τον Νεμάνια Νέντοβιτς, ο οποίος υποφέρει από θλάση και αποφάσισε να συμβουλευτεί δικό του γιατρό στο Βελιγράδι. Ο Μάριο Χέζονια δηλώθηκε στη θέση του Σέρβου στην εγχώρια Basket League.

H Mπαρτσελόνα, που νίκησε τη Ρεάλ στη Μαδρίτη με 81-76, προηγείται στη βαθμολογία με 21 νίκες και 8 ήττες. Η Αρμάντι βρίσκεται στο 19-10, η ΤΣΣΚΑ με την Εφές στο 18-10 και η Μπάγερν στο 18-11.