Europa League: Η Άϊντραχτ πήρε το τρόπαιο στα πέναλτι

Η Άϊντραχτ Φρανκφούρτης είναι η νέα κάτοχος του Europa League, καθώς νίκησε 5-4 στα πέναλτι (1-1 τα 120 λεπτά) την Ρέιντζερς στον τελικό που έγινε στο “Σαντσέθ Πιθχουάν” της Σεβίλλης μπροστά σε 42.000 φιλάθλους (στην ισπανική πόλη είχαν ταξιδέψει περισσότεροι από 160.000 οπαδοί των δυο ομάδων!) και παράλληλα κέρδισε τη συμμετοχή της στους ομίλους του επόμενου Τσάμπιονς Λιγκ.

Το ματς δεν είχε ρυθμό στο πρώτο μέρος και οι καλές στιγμές ήταν ελάχιστες, με την Άϊντραχτ να είναι καλύτερη και φυσικά πιο ποιοτική απο την αντίπαλο της.

Στο β’ μέρος οι Γερμανοί ξεκίνησαν δυνατά αλλά στο 57′ το γκολ το πέτυχαν οι Σκωτσέζοι με τον Αρίμπο μετά από λάθος του Τούτα. Η Άϊντραχτ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 69′ με τον Καμάντα που πλάσαρε άουτ και δυο λεπτά μετά από σέντρα του Κόστιτς ο Μπορέ έκανε το 1-1 που δεν άλλαξε στο 90λεπτο και ο τελικός πήγε στην παράταση. Εκεί δεν άλλαξε κάτι, με τους Σκωτσέζους να χάνουν πάντως, μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 118′ (έσωσε ο Τραπ). Οι ομάδες ήταν κουρασμένες και ο τελικός κρίθηκε στα πέναλτι.

Η σειρά με πρώτη την Ρέιντζερς: Ταβερνιέρ 1-0, Λεντς 1-1, Ντέιβις 2-1, Χρούστιτς 2-2, Αρφιλντ 3-2, Καμάντα 3-3, Ράμσεϊ απόκρουση, Κόστιτς 3-4, Ρουφ 4-4, Μπορέ 4-5. Ο Σλοβένος διαιτητής Βίντσιτς “κιτρίνισε” τους Αρίμπο, Ράιτ.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ: Τραπ, Εντικά (101′ Λεντς) , Τούτα (57′ Χασέμπε), Τουρέ, Κνάουφ, Ρόντε (90′ Γιάκιτς), Σόου (106′ Χρούστιτς), Κόστιτς, Καμάντα, Λίντστρεμ (70′ Χάουγκε), Μπορέ.

ΡΕΙΝΤΖΕΡΣ: ΜακΓκρέγκορ, Ταβερνιέρ, Μπάσι, Γκόλντσον, Μπάρισιτς (117′ Ρουφ) , Λάντστραμ, Καμάρα (90′ Αρφιλντ), Τζακ (74′ Ντέιβις), Κεντ, Ράιτ (74′ Σακάλα, 117′ Ράμσεϊ), Αρίμπο (101′ Σαντς).