Europa League: Ο Λακαζέτ «πλήγωσε» τον Ολυμπιακό – Νίκη της Άρσεναλ στο Φάληρο (0-1)

Ο Ολυμπιακός το πάλεψε όσο μπορούσε απένατι στην Αρσεναλ αλλά η αγγλική ομάδα μπορεί να μην εντυπωσίασε με το παιχνίδι της, όμως με κυνικό τρόπο βρήκε τον τρόπο να φύγει νικήτρια με 1-0 από το «Καραϊσκάκη» στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τη φάση των «32» του Europa League και η ρεβάνς την επόμενη Πέμπτη (27/2) αποτελεί γολγοθά για τους Πειραιώτες.

Το ματς ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει πολύ δυνατά στο ματς προκειμένου να αιφνιδιάσει την Αρσεναλ και στο πρώτο πεντάλεπτο έχασε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Με τον Βαλμπουενά στο 2’ και με κεφαλιά του Μασούρα στο 5’!

Μετά το 10λεπτο η Αρσεναλ ισορρόπησε το ματς και το παιχνίδι πήρε ξέφρενο ρυθμό με τους Λονδρέζους να χάνουν με τη σειρά τους δυο πολύ μεγάλες ευκαιρίες για γκολ και τις δύο με τον Λακαζέτ.

Στο β’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός κοίταξε πρώτα να ασφαλίσει τα νώτα του κι έβγαινε με υπομονή στην επίθεση. Η Αρσεναλ δεν μπορούσε να τον απειλήσει κι έτσι οι Πειραιώτες βγήκαν σιγά-σιγά μπροστά και όσο περνούσε η ώρα πίεζαν περισσότερο για ένα γκολ. Όμως εκεί που όλοι περίμεναν το γκολ του Ολυμπιακού ήρθε το γκολ της… Αρσεναλ!. Μια ξαφνική αντεπίθεση στο 81’ πάσα του Σακά στον Λακαζέτ και από κοντά ο Γάλλος έκανε το 0-1.

Ο Ολυμπιακός έχασε την συγκέντρωση του και τρία λεπτά μετά λίγο έλειψε να δεχθεί και δεύτερο γκολ αλλά η κεφαλιά του Παπασταθόπουλου βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Σα και το 0-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα

Ο Γερμανός διαιτητής Σβάιερ έδειξε κίτρινες κάρτες στους Γκιγιέρμε, Σεμέδο (χάνει τη ρεβάνς στο Λονδίνο), Ελ Αραμπί. Μουστάφι

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Τσιμίκας, Σεμέδο, Μπα, Γκιγιέρμε, Καμαρά, Μπουχαλάκης (65’ Φορτούνης), Βαλμπουενά, Μασούρας (75’ Λοβέρα), Ελ Αραμπί

ΑΡΣΕΝΑΛ (Αρτέτα): Λένο, Παπασταθόπουλος, Μουστάφι, Νταβίντ Λουίζ, Λακαζέτ, Ομπαμεγιάνγκ, Γουίλοκ (75’ Πέπε), Γκεντουζί, Τσάκα, Μαρτινέλι (58’ Σεμπάγιος), Σακά