Ευρωμπάσκετ: Πανωλεθρία και αποκλεισμός για την Εθνική

Κάκιστη εμφάνιση έκανε η Εθνική μπάσκετ στο «ματς της ζωής της». Οι Γερμανοί κέρδισαν σχετικά εύκολα τον προημιτελικό στο Βερολίνο και απέκλεισαν την ελληνική ομάδα από την οχτάδα: 107-96, ημίχρονο 57-61. Η αποστολή θα επιστρέψει πρόωρα στην Αθήνα, με τα όνειρα γκρεμισμένα.

Απέναντι στην αγνώριστη ελληνική ομάδα, οι Γερμανοί έκαναν εκρηκτικό ξεκίνημα με 8/10 τρίποντα και προηγήθηκαν με 19-28 στο 5ο λεπτό! Η Εθνική μας αντέδρασε με ψυχραιμία, βελτίωσε την άμυνά της και κατόρθωσε να ισορροπήσει το ματς πριν τελειώσει το ημίχρονο, με πρωταγωνιστή τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη (44-44). Το πρώτο μέρος έκλεισε με «τορπίλη» του Κώστα Σλούκα από τη σέντρα: 61-57, μέσα σε παραλήρημα από την ελληνική κερκίδα (4-5 χιλιάδες φίλαθλοι).

Όμως, το πανηγύρι ήταν πρόωρο. Η Εθνική μπήκε στο γήπεδο απίστευτα νωθρή μετά την ανάπαυλα και δέχθηκε σερί 1-20, με αποτέλεσμα να χάσει κάθε επαφή στο σκορ (62-77, 78-92). Ο προημιτελικός εξελίχθηκε σε πάρτι των Γερμανών. Η αποβολή του Γιάννη Αντετοκούνμπο με δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ 4:56 πριν το τέλος, με το σκορ στο 96-82, έδωσε τη χαριστική βολή. Η διαφορά έφτασε και τους 22 πόντους.

Η σύνθεση της Εθνικής μας: Καλάθης 2, Σλούκας 8, Λούντζης, Λαρεντζάκης 18, Ντόρσεϊ 13, Παπανικολάου 7, Παπαπέτρου, Θ.Αντετοκούνμπο 4, Αγραβάνης 7, Γ. Αντετοκούνμπο 31 (7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Παπαγιάννης 6, Κ. Αντετοκούνμπο.

Από την εκπληκτική Γερμανία του Γκόρντον Χέρμπερτ ξεχώρισαν οι Σρέντερ 26, Βάγκνερ 19, Ομπστ 19, Τάις 13, Τίμαν 10, Φόιγκτμαν 8.

Οι Γερμανοί (6-1) θα αντιμετωπίσουν την Παρασκευή την Ισπανία, με έπαθλο μία θέση στον κυριακάτικο τελικό του Βερολίνου. Οι Ισπανοί απέκλεισαν τους Φινλανδούς με σκορ 100-90, αν και έχαναν με διαφορές 15-16 πόντων στο πρώτο ημίχρονο (Β, Ερνανγκόμεθ 27, Χ. Ερνανγκόμεθ 15, Μπριθουέλα 14, Ρούντι 11, Μπράουν 10). Οι άλλες δύο θέσεις της τετράδας θα κριθούν αύριο, από τους προημιτελικούς μεταξύ Γαλλίας-Ιταλίας και Σλοβενίας-Πολωνίας.