Ευρωμπάσκετ: Ζορίστηκαν Γερμανοί και Σλοβένοι

Είδε κι έπαθε η Σλοβενία του Λούκα Ντόντσιτς μέχρι να ξεφορτωθεί τους Βέλγους και να σφραγίσει το εισιτήριό της για τα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ: 88-72, από το 57-59 του 32ου λεπτού.Δύσκολα απέκλεισε και η Γερμανία τους Μαυροβούνιους (85-79).

Ο Ντόντσιτς τελείωσε τον αγώνα με 35 πόντους, 5 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ ο Κλέμεν Πρέπελιτς πρόσθεσε 13 πόντους, ο Μάικ Τόμπι 12 και ο Γκόραν Ντράγκιτς 11. Ο Λεκόμτ (16), ο Ζιλέ (15) και ο Ταμπού (9) ξεχώρισαν από το Βέλγιο. Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 44-41 υπέρ των Σλοβένων, που στη συνέχεια θα αντιμετωπίσουν το νικητή της αυριανής αναμέτρησης Ουκρανίας-Πολωνίας.

Στο ματς που ανέδειξε τον πιθανό αντίπαλο της Εθνικής μας στον προημιτελικό της Τρίτης, η Γερμανία νίκησε δύσκολα το Μαυροβούνιο με 85-79, αν και προηγήθηκε με 24 πόντους στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (48-24).

Ο άλλοτε «πράσινος» Κέντρικ Πέρι έφερε το Μαυροβούνιο στο 69-64 στο 33ο λεπτό και ο Μιχάιλοβιτς έκανε το ματς ντέρμπι με καλάθι 26’’ πριν το τέλος (80-77). Ένα φάουλ που σφυρίστηκε αντιαθλητικό έσωσε τους Γερμανούς από περιπέτεια.

Ξεχώρισαν οι Σρέντερ (22), Βάγκνερ (14), Λο (14), Τάις (9), Τίμαν (9), Ομπστ (9) και Πέρι (25), Ντούμπλιεβιτς (22), Σιμόνοβιτς (13).

Ο μικροτραυματισμός του Φραντς Βάγκνερ, που αποχώρησε στα τέλη της γ’ περιόδου, ήταν το στοιχείο που ανησύχησε τους οικοδεσπότες της τελικής φάσης.

Νωρίτερα, η Γαλλία νίκησε την Τουρκία στην παράταση με  87-86 (κανονικός αγώνας 77-77). Το πρόγραμμα των σαββατιάτικων νοκ-άουτ αγώνων κλείνει με την αναμέτρηση Ισπανίας-Λιθουανίας. Η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει την Τσεχία αύριο στις 21.45 πλήρης, αφού ο Γιάννης Αντετοκούνμπο θα προπονηθεί απόψε και θα αγωνιστεί κανονικά.