Φιλική ήττα στη πρόβα τελικού για την ΑΕΚ, 1-2 από τον Ατρόμητο

Εμφανώς ανέτοιμη η ΑΕΚ μία εβδομάδα πριν από τον τελικό Κυπέλλου Ελλάδας (Κυριακή, 30/8) απέναντι στον Ολυμπιακό ηττήθηκε στο πρώτο φιλικό της νέας σεζόν από τον στο ΟΑΚΑ με 2-1

Ο Μάσιμο Καρέρα ξεκίνησε με 11 περσινούς παίκτες που έχουν δικαίωμα συμμετοχής στον τελικό ενώ ο Νταμίρ Κάναντι προσπαθεί να επαναφέρει την ομάδα του Περιστερίου στα δικά του πρότυπα.

Στο 16’ ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ του Σβάρνα και λίγο μετά ο Μανούσος είχε δοκάρι. Ένα λεπτό μετά, η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Παουλίνιο. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με πέναλτι του Ούμπιδες στο 57’.

ΑΕΚ (Καρέρα): Τσιντώτας (59′ Αθανασιάδης), Λάτσι (70′ Μαχαίρας), Οικονόμου (59′ Τσιγκρίνσκι), Σβάρνας, Λόπες (70′ Ινσούα), Σιμόες (70′ Μάνταλος), Παουλίνιο (59′ Μπακάκης), Σαμπανάτζοβιτς (59′ Βέρντε), Κρίστιτσιτς (46′ Μπότος), Λιβάγια (78′ Χριστόπουλος), Ολιβέιρα (46′ Αλμπάνης)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κάναντι): Γιαννιώτης, Ρισβάνης, Γούτας, Γκάλο, Τομάσεβιτς, Νταβιώτης, Νάτσος, Σάλομον, Μανούσος, Αγκάγιεβ, Βέλλιος. Αγωνίστηκαν στο δεύτερο ημίχρονο: Μανδάς, Στρούγγης, Κιβρακίδης, Ούμπιδες, Μπουσούλατζιτς, Αθανασίου, Ραμπέγιο, Γιακουμάκης, Κωτσόπουλος