Φινάλε θρίλερ, Ξάνθη-ΟΦΗ 2-2

Μετά από ένα κακό ματς για 80 λεπτά που εξελίχθηκε σε απίθανο θρίλερ στο φινάλε, Ξάνθη και ΟΦΗ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στην 21η αγωνιστική κι έμειναν ζωντανοί στη μάχη για την είσοδο τους στα πλέι οφ της Superleague.

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε στο 38’ με τον Φιγκεϊρέδο, και λίγο αργότερα κέρδισε δεύτερο πέναλτι αλλά ο Νέιρα που το εκτέλεσε γλίστρησε κι έκανε διπλό χτύπημα με αποτέλεσμα να ακυρωθεί το γκολ. Στο β μέρος οι δύο ομάδες κακοποίησαν το ποδόσφαιρο αλλά από το 84’ κι μετά το παιχνίδι πήρε φωτιά. Η Ξάνθη ισοφάρισε με τον Φοσέ σε εκείνο το λεπτό, όμως ο Φιγκεϊρέδο σε μια αντεπίθεση έκανε το 1-2 στο 87’. Η Ξάνθη λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις αφού ισοφάρισε ξανά με τον Φοσέ…

Διαιτητής ο Παπαδόπουλος

ΞΑΝΘΗ: Aμπαντ, Τεσέιρα, Κοβάσεβιτς, Λισγάρας, Σόσα (46’ Καρασαλίδης), Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Μπαριέντος, Τζουρίσκοβιτς (65’ Ντε Αμορίμ), Τέρκι (46’ Φοσέ), Κάστρο

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Κουτρουμπής (86’ Νάστος),Μαρινάκης, Γιαννούλης, Νέιρα, Τσιλιανίδης, Φιγκεϊρέδο Βαζ (67’ Μπράουν), Στάικος, Μεγιάδο, Κοροβέσης