Formula 1: Νικητής ο Φερστάπεν στην Ίμολα

Με νίκη του πρωταθλητή Μαξ Φερστάπεν, με Red Bull Racing, ολοκληρώθηκε το Γκραν Πρι της Formula 1 στην Ίμολα, τέταρτος στο φετινό Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Ο «ομόσταυλός» του, Σέρχιο Πέρες, τερμάτισε 2ος, ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο Λάντο Νόρις με την MacLaren.

Ο Σαρλ Λεκλέρκ, που με τη Ferrari του προηγείται στη συνολική κατάταξη με διαφορά 27 βαθμών από τον Φερστάπεν, έμεινε στην 6η θέση, αφού έχασε προσωρινά τον έλεγχο του μονοθεσίου του στον 54ο γύρο. Οι Ράσελ (Mercedes) και Μπότας (Alfa Romeo) τερμάτισαν μπροστά του.

Η σημερινή νίκη στην Ιταλία ήταν η 22η στην καριέρα του Φερστάπεν. Ο Λιούις Χάμιλτον, που πριν τον αγώνα ομολόγησε ότι φέτος δεν τρέφει ελπίδες επιστροφής στον θρόνο της Formula 1, έμεινε με τη Mercedes του στη 13η θέση.

Το επόμενο Γκραν Πρι θα διεξαχθεί στις 8 Μαΐου στο Μαϊάμι.