Γουίμπλεντον: Πρόκριση της Μαρίας Σάκκαρη, στη μάχη και ο Στέφανος Τσίτσιπας

H Mαρία Σάκκαρη νίκησε 2-0 την Αμερικανίδα Μπερνάρντα Πέρα με 2-0 σετ (7-6, 6-3) στον πρώτο γύρο του περίφημου τουρνουά τένις του Γουίμπλεντον και πέρασε πανηγυρικά στον β’ γύρο εκεί που θα βρει απέναντι της, την 20χρονη Τσέχα Μαρία Μπούζκοβα, νο 115 στον κόσμο.

Στο πρώτο σετ έγινε μάχη αλλά η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πιο ψύχραιμη στο φινάλε και με όπλο της το πολύ καλό σερβίς που διαθέτει, το κέρδισε με 7-6. Στο 2ο σετ, η Σάκκαρη προηγήθηκε 5-1 στα γκέιμ στο δεύτερο σετ αλλά η Πέρα προέβαλε ισχυρή αντίσταση και μείωσε σε 5-3 αλλά η Σάκκαρη έκανε μπρέικ και τέλειωσε το σετ ματς (6-3) και το ματς (2-0 σετ). Ο αγώνας είχε διάρκεια 1 ώρας και 28 λεπτά.

Σε περίπου μισή ώρα μπαίνει στη μάχη και ο Στέφανος Τσιτσιπάς (νο 7 στο ταμπλό) , που αντιμετωπίζει στον πρώτο γύρο τον Ιταλό Τόμας Φαμπιάνο.