Η ΑΕΚ με σκόρερ τον Καρίμ, πήρε «διπλό» στα Γιάννινα

Η ΑΕΚ επικράτησε στα Γιάννινα του ΠΑΣ (1-0) και επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα. Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό, είχε τρομερό ρυθμό και οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές φάσεις για γκολ. Ο ΠΑΣ είχε δοκάρι, ενώ του ακυρώθηκαν και δύο γκολ ως οφσάιντ μετά από τη χρήση του VAR. Το «τρίποντο» κρίθηκε τελικά από εύστοχη εκτέλεσε πέναλτι του Καρίμ Ανσαριφάρντ.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα δημιουργήθηκε από τους γηπεδούχους. Στο 7’ ο Ελευθεριάδης μπήκε απ' τα αριστερά, έκανε το γύρισμα, ο Νεντελτσεάρου απομάκρυνε, η μπάλα κατέληξε στον Λεό, αλλά τελικά οι αμυντικοί της Ενωσης «καθάρισαν» τη φάση.

Ο Δικέφαλος απάντησε στο 10’. Ο Τάνκοβιτς έδωσε στον Λόπες, ο οποίος έκανε το γύρισμα, η μπάλα πέρασε απ' όλους, κατέληξε στον Μαχαίρα, αλλά το πλασέ του τελευταίου απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή από τον Πίρσμαν.

Στο 15’ o Αρ. Διαμαντόπουλος, μετά από χρήση του VAR, έδωσε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Χουτεσιώτη στον Χνιντ. Ο Ανσαριφάρντ ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ (0-1).

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα και στο 24’ ο Χουτεσιώτης... απογειώθηκε και απέκρουσε την μπάλα σε σουτ του Μαχαίρα από 25 μέτρα. Στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά του Τσιντώτα να μπλοκάρει την μπάλα σε σουτ του Λεό.

Στο 34’ ο Παμλίδης σκόραρε με καρφωτή κεφαλιά, αλλά το γκολ δεν μέτρησε ως οφσάιντ μετά από χρήση του VAR από το διαιτητή. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ανσαριφάρντ έχασε μοναδική ευκαιρία να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Δοκάρι

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΣ μπήκε φουριόζος στο γήπεδο και πίεζε για την ισοφάριση. Στο 49’ ο Σάλιακας εκτέλεσε φάουλ, ο Εραμούσπε πήρε την κεφαλιά, η μπάλα τράνταξε το δεξί δοκάρι και στη συνέχει κατέληξε στην αγκαλιά του Τσιντώτα! Στο 51’ ο «Αγιαξ» σκόραρε με τον Ελευθεριάδη, αλλά κι αυτό το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ με τη χρήση VAR.

Στο 72’ ο Μάνταλος εκτέλεσε φάουλ, ο Λιβάια έκανε την κεφαλιά-ψαράκι από τα πέντε μέτρα αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον Χουτεσιώτη. Δύο λεπτά αργότερα ο Μάνταλος εκτέλεσε πάλι φάουλ, όμως ο Χουτεσιώτης βγήκε γρήγορα και απομάκρυνε την μπάλα πριν γίνει επικίνδυνος ο Κροάτης επιθετικός.

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν περάσει μπροστά για να ισοφαρίσουν και η ΑΕΚ απειλούσε με αντεπιθέσεις. Σε μία απ’ αυτές στο 80’ ο Ολιβέιρα βρέθηκε τετ α τετ με τον Χουτεσιώτη, αλλά το τελείωμα του ήταν κάκιστο.

Ο Αρ. Διαμαντόπουλος έδειξε κίτρινη κάρτα στους Χουτεσιώτη, Καρτάλη, Σιόντη, Κάστρο, Τάνκοβιτς, Ανσαριφάρντ, Κρίστισιτς, Τσιντώτα, Ινσούα.

ΠΑΣ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Κάστρο, Σιόντης (59’ Νάουμετς), Καρτάλης (64’ Ντομίνγκες), Ελευθεριάδης (86’ Λώλης), Λεό, Παμλίδης.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Νεντελτσεάρου, Χνιντ, Λόπες, Σάχοβ, Κρίστισιτς, Μάνταλος, Μαχαίρας (70’ Ινσούα), Τάνκοβιτς (56’ Λιβάια), Ανσαριφάρντ (70’ Ολιβέιρα).

Το Documento σέβεται όλες τις απόψεις, οι οποίες ωστόσο απηχούν αποκλειστικά και μόνον τη γνώμη των χρηστών. Διατηρούμε το δικαίωμά μας να μην αναρτούμε υβριστικά σχόλια και διαφημίσεις. Σχόλια που παραπέμπουν με ενεργό link σε άλλα sites δεν θα δημοσιεύονται. Χρήστες που δεν σέβονται αυτούς τους κανόνες θα αποκλείονται.