Η Μπάγερν κατέκτησε το Σούπερ καπ με 2-1 επί της Σεβίλλης

Για δεύτερη φορά στην ιστορία της η Μπάγερν κατέκτησε χθες (24/9) στη Βουδαπέστη, παρουσία 6.000 φιλάθλων (σε γήπεδο 60.000 θέσεων) το ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ με τη νίκη της 2-1 επί της Σεβίλλης.

Οι Βαυαροί τα μάζεψαν κυριολεκτικά όλα τα τρόπαια φέτος εντός κι εκτός Γερμανίας. Μετά το νταμπλ στη Μπουντεσλίγκα, την κατάκτηση του Τσάμπιονς Λιγκ, πήραν χθες και το Σούπερ Καπ δίκαια αφού ήταν καλύτεροι των Ισπανών που προηγήθηκαν νωρίς στο σκορ με πέναλτι του Οκάμπος στο 13’.

Η Μπάγερν ισοφάρισε με τον Γκορέτσκα στο 34’ και έχασε πολλές ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη στο 90λεπτο, ενώ της ακυρώθηκαν δύο γκολ. Η κανονική διάρκεια έληξε 1-1, οι δύο ομάδες πήγαν στη παράταση κι εκεί με κεφαλιά του Μαρτίνες η γερμανική ομάδα πήρε το τρόπαιο…