Ήττα στις λεπτομέρειες (69-65) για τον Ολυμπιακό από την ΤΣΣΚΑ

Την πρώτη εκτός έδρας ήττα του στη Euroleague φέτος (69-65) και δεύτερη σε 5 αγωνιστικές γνώρισε ο Ολυμπιακός στη Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ.

Μια ήττα που ήρθε στις λεπτομέρειες στο τελευταίο λεπτό, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» με 11 πόντους του Σπανούλη (με 3/4 τρίποντα στην 4η περίοδο) είχαν ισοφαρίσει 63-63, 1:46” πριν τη λήξη.

Οι Πειραιώτες «πλήρωσαν» το επιμέρους σκορ 21-9 των Ρώσων στην 3η περίοδο κι ενώ είχαν το «πάνω χέρι» σε ολόκληρο το πρώτο μέρος.

Σπανούλης (16π.), Πρίντεζης (14π.) και Ουίλιαμς-Γκος (13π.) ήταν οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού, ενώ εξαιρετικός ήταν στη ρακέτα ο ΛεΝτέι.

Με 20 πόντους στα πρώτα τρία δεκάλεπτα (6/10 τρίποντα) ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ και 17 πόντους ο Ουίλ Κλάιμπερν ήταν αυτοί που διατήρησαν αήττητη σε 5 αγωνιστικές την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 31-35, 52-44, 69-65