Ηττήθηκε ο Άρης στη Λιθουανία με 84-74 από τη Λιετκαμπέλις

Δεύτερη συνεχόμενη ευρωπαϊκή ήττα γνώρισε ο Άρης: 84-74 από τη Λιετκαμπέλις στη Λιθουανία, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του Eurocup. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 43-36, αλλά η ελληνική ομάδα παραδόθηκε μετά το 61-59 του 32ου λεπτού.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές ο Γιάννης Καστρίτης, οπότε τα ηνία του Άρη ανέλαβε ο Γιώργος Σιγάλας. Στο πρώτο ημίχρονο τραυματίστηκε ο Λετονός Μπλούμπεργκς, ο οποίος αποχώρησε υποβασταζόμενος.

Από τον καταπονημένο Άρη, που υστέρησε στις βολές και στα ριμπάουντ, κορυφαίος ήταν ο Ντε Σόουζα με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο Βασίλης Τολιόπουλος πρόσθεσε 19 πόντους, ο Γκάλινατ 15 και οι Μποχωρίδης, Σανόγκο από 8. Οι Λιθουανοί είχαν 11/25 τρίποντα.