Ισπανία: Θρίαμβος της Ρεάλ στο ντέρμπι

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν η θριαμβεύτρια του πλούτου clasico της χρονιάς στη Βαρκελώνη. Ένα πέναλτι του Σέρχιο Ράμος στο 63` και ένα γκολ του Μόντριτς στις καθυστερήσεις έγραψαν το τελικό 3-1 απέναντι στην απογοητευτική Μπάρτσα στο άδειο Καμπ Νου.

Ο αρχηγός της “βασίλισσας” κέρδισε ο ίδιος το πέναλτι από τον Λανγκλέ. Η πρωταθλήτρια Ρεάλ προηγήθηκε στο 5ο λεπτό με τον Βαλβέρδε, στον οποίο πρόσφερε έτοιμο γκολ ο Μπενζεμά. Ωστόσο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν πριν συμπληρωθεί τρίλεπτο, με σκόρερ τον 17χρονο Φάτι.

Ο νεαρός Ισπανός, γεννημένος στις 30 Οκτωβρίου 2002 στη Γουινέα-Μπισάου, έγινε ο νεαρότερος σκόρερ στην ιστορία των clasico, καταρρίπτοντας το ρεκόρ του Ραούλ από το 1995. Η Ρεάλ προηγείται με διαφορά 6 βαθμών από την άσπονδη αντίπαλο της στην κορυφή του Ισπανικού πρωταθλήματος.