Iσπανία: Πρωταθλήτρια η Ατλέτικο με ήρωα Σουάρες

Η Ατλέτικο Μαδρίτης αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ισπανίας «διά πυρός και σιδήρου», αφού χρειάστηκε άλλη μία ανατροπή (για δεύτερη σερί εβδομάδα) για να κρατήσει στην πλάτη της τη συμπολίτισσα Ρεάλ.

Ο Λουίς Σουάρες πέτυχε στο 67’ το γκολ που χάρισε στην Ατλέτικο τη νίκη τίτλου απέναντι στη Βαγιαδολίδ η οποία υποβιβάστηκε με αυτή την ήττα (2-1). Ο Αργεντινός Κορέα είχε ισοφαρίσει δέκα λεπτά νωρίτερα. Παρόμοια εξέλιξη είχε και ο προηγούμενος αγώνας των πρωταθλητών «ροχιμπλάνκος», με τη Σοσιεδάδ.

Η Ατλέτικο του «Τσόλο» Σιμεόνε κατέκτησε τον τίτλο για 11η φορά στην ιστορία της και για πρώτη μετά το 2014.

Η Ρεάλ, που χρειαζόταν οπωσδήποτε νίκη για να διεκδικήσει τον τίτλο ως το τέλος, πέτυχε δύο γκολ στο φινάλε (Μπενζεμά 87’, Μόντριτς 90+2’) για να κερδίσει τη φιναλίστ του Europa League Βιγιαρεάλ.

Η τελική βαθμολογία στην κορυφή: Ατλέτικο 86, Ρεάλ 84. Εάν οι δύο συμπολίτισσες τερμάτιζαν ισόβαθμες, ο τίτλος θα κατέληγε στα χέρια της «βασίλισσας». Η Ατλέτικο έχανε από το 18ο λεπτό και η Ρεάλ από το 20ο!

Η Μπαρτσελόνα και η Σεβίλλη προκρίθηκαν στο επόμενο Champions League.