Ήττα πάλι για την ΑΕΚ

Στο χείλος του αποκλεισμού από την επόμενη φάση του Basketball Champions League βρίσκεται η ΑΕΚ, μετά την τρίτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες: 92-76 από τη Ρίγα στη Λετονία.

Πέρα από τα αγωνιστικά προβλήματα, η ομάδα του Στέφανου Δέδα αντιμετωπίζει και το «μπλόκο» της FIBA, αφού οι οφειλές της σε παλιούς παίκτες και προπονητές έφτασαν επισήμως χθες τις εννέα! Από τη διοίκηση, εκφράζεται αισιοδοξία ότι τα χρέη θα διευθετηθούν τις επόμενες ημέρες.

Στον αγώνα με τη Ρίγα, η ΑΕΚ έχανε με διψήφια διαφορά από το πρώτο κιόλας ημίχρονο (46-34) και δεν μπόρεσε να πλησιάσει πιο κοντά από το -6 του 25ου λεπτού.

Ο Νίκος Παππάς πέτυχε 22 πόντους για την ΑΕΚ, ενώ ο Μπράιαν Ανγκόλα πρόσθεσε 14, ο Ίαν Χάμερ 13 και ο Κίνο Κολόμ 11. Απουσίασε ο τραυματίας Γέλοβατς.

Για την ίδια διοργάνωση, το Λαύριο βρίσκεται στο 2-1 μετά τη χθεσινή νίκη του επί της ρωσικής Νίζνι στην παράταση (95-86), ενώ ο ΠΑΟΚ μετράει 1 νίκη σε 3 αγώνες.