“Κόκκινο” προβάδισμα στους τελικούς της Α1

Ο Ολυμπιακός κέρδισε ένα ντέρμπι φτωχό σε ποιότητα αλλά δραματικό σε εξέλιξη και απέκτησε προβάδισμα στη διεκδίκηση του τίτλου της Α1 μπάσκετ

Οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν το 1-0 με το 63-58 επί του Παναθηναϊκού στο Φάληρο (ημίχρονο 35-33, περίπου 10.000 θεατές).

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 58-55 δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος, αλλά έμειναν άσφαιροι στην τελική ευθεία του αγώνα, όταν ο Ολυμπιακός εξαπέλυσε την αντεπίθεσή του με αφετηρία ένα επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Βασίλη Σπανούλη.

Ο εξαιρετικός Μιλουτίνοβ πέτυχε τους επόμενους 4 πόντους και έφερε την ομάδα του σε θέση ισχύος. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 19-10 στο δεκάλεπτο και 35-33 στο ημίχρονο, αλλά είδε για πρώτη φορά την πλάτη του “αιωνίου” αντιπάλου του μετά το τρίποντο του Ρίβερς που έφερε το σκορ στο 45-46.

Τη φανέλα του φόρεσαν στον πρώτο τελικό οι Πρίντεζης 12, Σπανούλης 11, Μιλουτίνοβ 11, Μάντζαρης 2, Παπαπέτρου 5, Μπιρτς 5, Γιανγκ 4, Γκριν 3, Ουότερς 2, Παπανικολάου 7, Αγραβάνης.

Για τον Παναθηναϊκό, που είχε κορυφαίο παίκτη τον Γιάννη Μπουρούση (13 πόντοι, 11 ριμπάουντ), έπαιξαν και οι Σίνγκλετον 9, Φελντίν, Καλάθης 5, Χαραλαμπόπουλος, Ρίβερς 16, Τζέιμς 6, Φώτσης 5, Γκιστ 2, Παππάς, Γκάμπριελ 2.

Ο δεύτερος αγώνας θα γίνει την Πέμπτη στο ΟΑΚΑ και ο τρίτος την επόμενη Κυριακή στο ΣΕΦ. Ο πρωταθλητής θα αναδειχθεί στις 3 νίκες.