Nations League: «Κόλλησε» στο μηδέν η Εθνική με το Κόσοβο

Μια καλή εμφάνιση για 45 λεπτά δεν ήταν αρκετή για την εθνική ομάδα να λυγίσει την αντίσταση του Κοσόβου, που έμεινε έτσι στο 0-0 στην 4η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ’ κατηγορίας του Nations League, που την αφήνει στη 2η θέση της βαθμολογίας πίσω από την Σλοβενία.

Στο πρώτο μέρος η εθνική παρουσιάστηκε πολύ καλύτερη από ότι στο ματς με την Μολδαβία. Πίεσε σε όλο το γήπεδο, είχε γρήγορη ανάπτυξη, βρήκε χώρους κι έφτιαξε πολλές ευκαιρίες με αιχμή του δόρατος τον ταχύτατο Λημνιό, αλλά της έλειψε μόνο το γκολ. Οι διεθνείς έχασαν γκολ με τους Μάνταλο, Παυλίδη, Λημνιό και μάλιστα στο 19’ έχασαν και πέναλτι. Το κέρδισε ο Λημνιός, την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπακασέτας αλλά ο Κοσοβάρος γκολκίπερ Μούριτς έσωσε την εστία του. Στο 29΄ο Παυλίδης πέτυχε γκολ αλλά ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ…

Στο β’ μέρος το Κόσοβο ήτα αυτό που απείλησε με γκολ καθώς έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες αλλά έσωσαν στο 47’ ο Βλαχοδήμος και στο 52’ πάνω στη γραμμή ο Χατζηδιάκος. Στη συνέχεια η εθνική ξαναβγήκε μπροστά και άρχισε πάλι να φτιάχνει ευκαιρίες με Ζέκα και Λημνιό να χάνουν το γκολ στην ίδια φάση.

Στο τελευταίο 20λεπτο ο Φαν’τ Σχιπ έριξε στο ματς Φορτούνη και Πέλκα σε μια προσπάθεια να βρει η εθνική τον δρόμο για τα δίχτυα αλλά πλέον το Κόσοβο είχε γυρίσει πίσω και κράτησε εύκολα το μηδέν…

Διαιτητής ο Ισραηλινός Ράισενμπεργκερ που έδειξε κίτρινες κάρτες στους Σάλα, Κουρμπέλη, Χασάνι, Μπουχαλάκης.

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος (85’ Λαμπρόπουλος), Γιαννούλης, Τζαβέλλας, Σβάρνας, Κουρμπέλης, Ζέκα (62’ Μπουχαλάκης), Λημνιός (72’ Πέλακς), Μάνταλος (62’ Φούντας), Παυλίδης, Μπακασέτας (72’ Φορτούνης).

ΚΟΣΟΒΟ: Μούριτς, Χαντεργκιονάι, Αλίτι, Λοσάι (32’ Ρασκάι), Καστράτι, Σελίνα (63’ Χασάνι), Βοϊοβόντα, Κολόλι (81’ Ρασάνι), Πακαράντα, Ντρέσεβιτς

*Στο άλλο ματς του ομίλου Μολδαβία – Σλοβενία 0-4