Κολύμβηση: Πρωταθλητής Ευρώπης ο Χρήστου

ÑÉÏ ÏËÕÌÐÉÁÊÏÉ ÁÃÙÍÅÓ 2016// ÊÏËÕÌÂÇÓÇ ÁÐÏÓÔÏËÏÓ ×ÑÇÓÔÏÕ.(EUROKINISSI-FOTOARENA)

To πρώτο χρυσό ευρωπαϊκό μετάλλιο της καριέρας του, δεύτερο στην ιστορία της ελληνικής κολύμβησης, κέρδισε ο Απόστολος Χρήστου στη Ρώμη. Ο Έλληνας πρωταθλητής θριάμβευσε στα 50μ ύπτιο, με νέο πανελλήνιο ρεκόρ (24.36), και ανέβηκε στο υψηλότερη σκαλί του βάθρου.

«Το πάλευα έξι χρόνια και είμαι πάρα πολύ χαρούμενος», είπε ο Χρήστου, λίγα λεπτά μετά τη νίκη και την επινίκια κραυγή του. «Όλα πήγαν καλά στην κούρσα και το ρεκόρ ήρθε μόνο του. Με βοήθησε πολύ κι η ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα». Το κοινό, στο Φόρο Ιτάλικο της Ρώμης, επευφημούσε τον Ιταλό πρωταθλητή Κόσμου, Τόμας Τσεκόν, που τερμάτισε δεύτερος με 24.40. Ο Γερμανός Μπράουνσβαϊχ τερμάτισε τρίτος με 24.68.

Ο Χρήστου, που είχε προκριθεί στον τελικό με τον καλύτερο χρόνο, αφιέρωσε το χρυσό μετάλλιο στον επί σειρά ετών προπονητή του, Παναγιώτη Βελέντζα, που σήμερα γιορτάζει.

Το μοναδικό χρυσό μετάλλιο που είχε κατακτήσει η ελληνική κολύμβηση μέχρι σήμερα ανήκει στον Άρη Γρηγοριάδη, που κέρδισε το ίδιο αγώνισμα το 2008 στο ΑΪντχόφεν.

Η Άννα Ντουντουνάκη τερμάτισε 5η στα 100μ πεταλούδα με 57.91. Η Χανιώτισσα πρωταθλήτρια ήταν 4η στο 50άρι.