Κύπελλο Ελλάδας, 5η φάση: Η Καλαμάτα απέκλεισε τον Παναιτωλικό, στους «16» και ο Πανσερραϊκός

Η Καλαμάτα έκανε τη μεγάλη έκπληξη και απέκλεισε τον Παναιτωλικό με 4-3 στα πέναλτι (2-2 κανονικός αγώνας και παράταση) και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. Μαζί το εισιτήριο πήρε και ο Πανσερραϊκός που νίκησε 5-2 στην παράταση την Παναχαϊκή.

Στη Καλαμάτα οι γηπεδούχοι είχαν σκόρερ τον Ρόβα (35’, 39’) και οι φιλοξενούμενοι τον Φλόρες (30’, 78’). Στα πέναλτι ο γκολκίπερ Ταϊρης απέκρουσε τις εκτελέσεις των Μόρσεϊ και Κολοβού, ενώ ο Στεργιάκης εκείνο του Ρόβα.

Στις Σέρρες έγινε επεισοδιακό παιχνίδι γεμάτο εντάσεις και διακοπές με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν το ματς στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων και να ξεσπούν στη παράταση παίρνοντας μια εντυπωσιακή πρόκριση (41’ πεν. Σαϊντ, 90’+9’ Παντεκίδης, 104’ Μούργος, 110’ Κατσαντώνης, 115’ Σοφιανός – 62’ Μπουρλάκης, 65’ Μυτίδης).