Κύπελλο Ελλάδας: Αγκαλιά με την πρόκριση η ΑΕΚ, επικράτησε 2-0 του Απόλλωνα

Η ΑΕΚ στο… ρελαντί νίκησε τον Απόλλωνα 2-0 στο ΟΑΚΑ και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση της στους «8» του κυπέλλου Ελλαδας.

Ο Δικέφαλος άνοιξε το σκορ στην πρώτη του επίθεση. Στο 7’ ο Τάνκοβιτς έβγαλε την σέντρα, ο Λόπες με κεφαλιά πάσα πρόσφερε μισό γκολ στον Σιμάνσκι, ο οποίος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Η «ελαφρά ταξιαρχία» αντέδρασε και στο 10’ ο Τσιντώτας απέκρουσε το σουτ του Φατιόν. Το ματς στην συνέχεια και μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ήταν ισορροπημένο με την Ενωση να χάνει μία ευκαιρία με τον Ολιβέιρα στο 15’.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν κάκιστο ποιοτικά και η ΑΕΚ κλείδωσε τη νίκη στο 88’ με σουτ του Λιβάι Γκαρσία.

O Τσακαλίδης έδειξε κίτρινες κάρτες στους Λάτσι, Κιτόκο, Κάλισιρ, Βιτλή.

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Τσιντώτας, Ραντόνια, Σβάρνας, Λάτσι, Λόπες, Σιμάνσκι (85’ Σιμόες), Γαλανόπουλος (65’ Μάνταλος), Σάκχοβ, Τάνκοβιτς (55’ Μαχαίρας), Αλμπάνης (55’ Λιβάια), Ολιβέιρα (65’ Λιβάι Γκαρσία).

Απόλλων Σμύρνης (Παράσχος): Κότσαρης, Τσαμπούρης, Κάλισιρ, Λισγάρας, Βιτλής (64’ Τσιλούλης), Φατιόν (46’ Σλίβκα), Κιτόκο (64’ Λαγός), Καραγκούνης (64’ Μουνιέ), Μπεντινέλι (77’ Κραγιόπουλος), Χουχούμης, Βάρκας.