Κύπελλο Ελλάδας: Άρης και Βόλος «βλέπουν» 8άδα – Νίκησαν 2-0 Αστέρα Τρίπολης και ΟΦΗ

Άρης και Βόλος έκαναν το πρώτο βήμα για την συμμετοχή τους στα προημιτελικά του κυπέλλου, επικρατώντας 2-0 του Αστέρα Τρίπολης και του ΟΦΗ αντίστοιχα.

Στο «Κλ. Βικελίδης» οι κιτρινόμαυροι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα από τους Αρκάδες και έφτασαν στη νίκη με γκολ των Μαντσίνι (69’) και Μπερτόγλιο (75’), ενώ είχαν και δοκάρι με τον Σάσα (51’).

Αρης (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σάκιτς, Γκάνεα, Ροζ, Δεληζήσης, Λούκας Σάσα, Τζέγκο, Σίλβα (84’ Κάτσε), Ματέο Γκαρσία (54’ Μπερτόγλιο), Μπρούνο Γκάμα (84’ Λόπεθ), Μάνος (65’ Μαντσίνι).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσίφτσης, Γκαρθία, Τασουλής, Πασαλίδης, Σουάρεθ, Μπέλοκ, Μουνάφο (73’ Ριέρα), Λέο Τίλικα (63’ Κρέσπι), Καπίγια (64’ Σίτο), Αλί Μπαμπά (46’ Βαλιέντε), Τζίμας (87’ Κανελλόπουλος).

«Ξεκινήσαμε κάπως νωθρά στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν πιο ζωντανοί, είχαμε ένταση, πετύχαμε δύο γκολ, είχαμε άλλες δύο κλασσικές ευκαιρίες. Είναι ένα καλό σκορ, αλλά δεν τελείωσε τίποτα ακόμα», δήλωσε ο τεχνικός του Αρη Ακης Μάντζιος.

Εύκολη νίκη

Ο Βόλος με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο 45λεπτο «καθάρισε» εύκολα τον ΟΦΗ με γκολ των Μαρτίνες (52’) και Μήτογλου (86’). Οι γηπεδούχοι είχαν πολλές χαμένες ευκαιρίες και δοκάρι με τον Γκρίλο (47’).

Βόλος: Γκαραβέλης, Ντεντάκης (66′ Τέκιο), Μήτογλου, Γκρίλο, Φερράρι, Ριένστρα, Τσοκάνης (46′ Μπαρτόλο), Ρενάτο (83′ Κιάκος), Μπαριέντος (83′ Νίνης), Μαρτίνες (74′ Περέα), Δουβίκας.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Ουες (63′ Μπαλογιάννης), Βούρος, Γιαννούλης, Κοροβέσης (63′ Λυμπεράκης), Γκρίβας, Στάικος, Βαφέας, Νέιρα, Στάρτζεον, Σαρδινέρο (63′ Σολίς).