Κύπελλο Εθνών Αφρικής: Νίκησε η Γουϊνέα, τραυματίστηκε ο Αγκιμπού Καμαρά

Μπορεί η Γουϊνέα να μπήκε με το δεξί στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής με νίκη 1-0 επί του Μαλάουι στο «Stade Omnisports» στο Καμερούν, ωστόσο, το μελανό σημείο της βραδιάς ήταν ο τραυματισμός του Αγκιμπού Καμαρα. Ο παίκτης του Ολυμπιακού αποχώρησε στο ημίχρονο με ενοχλήσεις και ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων είχε χάσει διπλή ευκαιρία για να σκοράρει.

Το γκολ του Σιλά στο 35’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Βασικός αγωνίστηκε και ο Μαμαντού Κανέ, ο οποίος παίζει δανεικός στην Νέφτσι Μπακού από τους Πειραιώτες.

ΓΟΥΙΝΕΑ: Κεϊτά, Σιλά, Κοντέ, Μοχάμεντ Καμαρά, Σο (71’ Ο. Καντέ), Κεϊτά, Ντιαβαρά, Κανέ, Αγκιμπού Καμαρά (46’ λ.τρ. Σισέ), Τζ. Καντέ (71’ Ντιαλό), Μπαγιό (88’ Καμπά).

ΜΑΛΑΟΥΙ: Κακουομπουέ, Εμζαβά, Τσεμπεζί, Τσιρουά, Μπαντά, Μονέ, Τσεστέρ (65’ Εμπουλού), Ιντανά, Μπαντά (80’ Καλιμά), Μαντινγκά, Μουγιαμπά.