Κύπελλο Εθνών Αφρικής: Η Σενεγάλη στον ημιτελικό μετά από 13 χρόνια!

Την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής για 5η φορά στην ιστορία της πανηγύρισε η Σενεγάλη που νίκησε 1-0 το Μπενίν στο Κάιρο στον προημιτελικό της διοργάνωσης και θα αντιμετωπίσει για μια θέση στον τελικό τον νικητή του ζευγαριού Μαδαγασκάρη – Τυνησία.

Το «χρυσό» γκολ των «λιονταριών» πέτυχε στο 70’ ο μέσος της Έβερτον, Ιντρίσα Γκουέιγ (δεν αγωνίστηκε ο Σισέ του Ολυμπιακού που έμεινε στον πάγκο). Το Μπενίν είχε ευκαιρίες να πάει το ματς στην παράταση αλλά δεν τις αξιοποίησε. Εκτός αυτού έμεινε και με δέκα παίκτες στο 81’ λόγω αποβολής του Ολιβιέ Βερντόν. Ο Μοϊσέ Αντιλέχου του Λεβαδειακού έπαιξε και στα 90 λεπτά για τους ηττημένους.

Να σημειωθεί πως η τελευταία φορά που η Σενεγάλη έφτασε ως τα ημιτελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής ήταν το 2006 όταν η διοργάνωση είχε γίνει πάλι στην Αίγυπτο!