Με φινάλε θρίλερ, ο ΟΦΗ 3-2 τον Πλατανιά και παρέμεινε στη Σούπερ Λίγκα

Ο ΟΦΗ ήταν εκείνος που γέλασε τελευταίος στο απίστευτο θρίλερ που παίχθηκε πριν λίγο στο «Γεντί Κουλέ».

Νίκησε 3-2 στις καθυστερήσεις τον Πλατανιά και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου αγώνα στα Χανιά παρέμεινε στην Σούπερ Λίγκα, ενώ οι φιλοξενούμενοι θα αγωνίζονται τη νέα σεζόν στην Σούπερ Λίγκα 2

Ήταν ένα ματς που τα είχε όλα. Ένταση, πάθος, σκληρά μαρκαρίσματα, πέντε γκολ, σασπένς, φάλτσα σφυρίγματα, δύο αποβολές και τελικά κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, αφού η παραμονή ή η άνοδος άλλαξαν πέντε φορές κάτοχο!

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε στο 11’ με πέναλτι του Νέιρα, ένα πέναλτι που έκανε δώρο στους γηπεδούχους ο διεθνής διαιτητής Κομίνης…

Ο Πλατανιάς δεν το έβαλε κάτω και ισοφάρισε 1-1 στο 42’ με τον Τσαμούρη. Στο β’ μέρος ο ΟΦΗ πήρε με τον Γιακουμάκη το προβάδισμα στο 69’ (ο σκόρερ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη γιατί έβγαλε τη φανέλα στους πανηγυρισμούς) και πέντε λεπτά μετά, και ο Πλατανιάς έμεινε με 10 λόγω αποβολής με 2η κίτρινη του Μποσέτι. Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και βγήκαν μπροστά για την ισοφάριση που θα τους έδινε το εισιτήριο της ανόδου. Και στο 91’ πάγωσαν το «Γεντί Κουλέ» καθώς με τον Παπανικολάου βρήκαν το χρυσό γκολ της ισοφάρισης (2-2).

Όμως η θεά τύχη είχε άλλη άποψη. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (94’) ο ΟΦΗ κέρδισε φάουλ πλάγια κι έξω από την μεγάλη περιοχή του Πλατανιά. Ο Ναμπί που το εκτέλεσε είχε την έμπνευση να το κάνει απευθείας αντί για σέντρα κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (3-2), τους Ηρακλειώτες στον 7ο ουρανό και τους Χανιώτες στη κόλαση…