Με όπλο την άμυνα επικράτησε ο ΠΑΟ της Μπαρτσελόνα (76-70)

Ανώτερος για 40 λεπτά, χάρη στην πιεστική άμυνά του, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 76-70 της Μπαρτσελόνα και έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί της, 5-0, για την 8η αγωνιστική της Euroleague.

Οι Ντεσόν Τόμας (14π.) και Στεφάν Λάσμε (11π.) ανέλαβαν το σκοράρισμα, ο Καλάθης μοίρασε 12 ασίστ (11 ασίστ είχε στο σύνολο η Μπαρτσελόνα!) και μάζεψε 9 ριμπάουντ, ενώ ο Μήτογλου πέτυχε και τους 7 πόντους του στην 4η περίοδο.

Κυρίως, όμως ήταν η άμυνα του Παναθηναϊκού που τον οδήγησε στην 5η νίκη του, χάρη στην οποία «έπιασε» στο βαθμολογικό πίνακα τους «μπλαουγκράνα».

Ο πρώην «πράσινος» Κρις Σίνγκλετον έμεινε στους 4π. (με 0/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα), ενώ μοναδικοί διψήφιοι για την ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς ήταν οι Κούριτς (17π.), Σεραφάν (15π.) και Ερτέλ (12π.). Επόμενος αντίπαλος του Παναθηναϊκού η Μπασκόνια, στη Βιτόρια, την Παρασκευή (23/11, 21:30).

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 34-25, 55-50, 76-70