Με πρωταγωνιστή τον Ολιβέιρα, η ΑΕΚ νίκησε 3-2 τον Ατρόμητο

Αγχωτική νίκη για την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ επί του Ατρόμητου με 3-2. Η Ενωση βρέθηκε πίσω στο σκορ, πήρε προβάδισμα με 2-1, ισοφαρίστηκε στο 89’ και στις καθυστερήσεις ο Ολιβέιρα, ο οποίος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, της χάρισε τους τρεις βαθμούς.

«Είναι σκληρό. Δεν έχω λόγια, δεν έχω να πω κάτι. Δεν επιτρέπεται να δεχθούμε τέτοιο γκολ», δήλωσε ο προπονητής της Περιστεριώτικης ομάδας, Γιάννης Αναστασίου.

Στο 18’ ο Οικονόμου ανέτρεψε τον Ανδρούτσο και ο διαιτητής έστησε την μπάλα στην άσπρη βούλα. Ο Τσιντώτας απέκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Μανούσος, αλλά στη συνέχεια της φάσης, ο Ελληνας φορ πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Στην συνέχεια η ΑΕΚ πίεσε για την ισοφάριση και στο 35’ ο Βέρντε είχε δοκάρι.

Το 1-1 έγινε στο 62’. Ο Ολιβέιρα σούταρε, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στην συνέχεια στην πλάτη του Μανδά και κατέληξε στα δίκτυα. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 71’. Ο Γούτας γύρισε την μπάλα στον Μανδά, ο οποίος έκανε τραγικό λάθος, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Ολιβέιρα και με πλασέ προ κενής εστίας έκανε το 2-1.

Η ΑΕΚ μέσα σε 10 λεπτά έφτασε στην ανατροπή, αλλά το παιχνίδι είχε σασπένς. Στο 89’ ο Ανδρούτσος βρέθηκε ανενόχλητος στο ύψος της μικρής περιοχής και με πλασέ νίκησε τον Τσιντώτα για το 2-2!

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λόπες εκτέλεσε κόρνερ, ο Μάνταλος πήρε την κεφαλιά και ο Ολιβέιρα με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

«Έγινε συγκλονιστικό παιχνίδι. Ο αγώνας πήρε περίεργη τροχιά, καθώς με μία αντεπίθεση ο αντίπαλος πήρε το προβάδισμα. Προχωράμε με σύνεση», δήλωσε ο προπονητής της ΑΕΛ Νίκος Κωστένογλου.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Λόπες, Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Παουλίνιο, Σιμόες, Κρίστιτσιτς (81’ Γαλανόπουλος), Βέρντε (67’ Αλμπάνης), Ντέλετιτς (59’ Μάνταλος), Λιβάια, Ολιβέιρα.

Ατρόμητος: Μανδάς, Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας, Ταλόχα, Μπαένα (49’ Στρούγγης), Χαρίσης, Ανδρούτσος, Ενσικουλού (68’ Ρόσα), Μανούσος (77’ Γιακουμάκης), Βέλλιος.

Το Documento σέβεται όλες τις απόψεις, οι οποίες ωστόσο απηχούν αποκλειστικά και μόνον τη γνώμη των χρηστών. Διατηρούμε το δικαίωμά μας να μην αναρτούμε υβριστικά σχόλια και διαφημίσεις. Σχόλια που παραπέμπουν με ενεργό link σε άλλα sites δεν θα δημοσιεύονται. Χρήστες που δεν σέβονται αυτούς τους κανόνες θα αποκλείονται.