Μεγάλη εμφάνιση ο Ολυμπιακός, 2-2 με την Τότεναμ αν κι έχανε 0-2!

Tι κι αν έπαιζε με την φιναλίστ του προηγούμενου Τσάμπιονς Λιγκ, Τότεναμ; Ο Ολυμπιακός δεν «ψάρωσε» έπαιξε σαν ίσος προς ίσο την μεγάλη αγγλική ομάδα και κατάφερε μάλιστα αν και καλύτερος κι ενώ έχανε 0-2 στο σκορ να γυρίσει το ματς και να ισοφαρίσει 2-2, κάνοντας ένα μικρό βήμα στον πολύ δύσκολο 2ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ.

O Oλυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και ήταν αυτός που κυριάρχησε στο ματς στο πρώτο 25λεπτο εκμεταλλευόμενος στο έπακρο το γεγονός ότι οι Λονδρέζοι έχουν παράδοση να ξεκινούν νωθρά τα παιχνίδια του στο πρώτο 20λεπτο! Οι Πειραιώτες έβγαιναν όμορφα και εύκολα σε θέση βολής χάρις στους Ποντένσε και Βαλμπουενά και ήταν εκείνοι που δημιούργησαν κι έχασαν πολλές ευκαιρίες σε αυτό το διάστημα, με αποκορύφωμα το δοκάρι στο σουτ του Γκερέρο σε διπλή ευκαιρία, αφού στο ριμπάουντ ο Γκιγιέρμε από πλεονεκτική θέση σούταρε άουτ. Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι ήταν θέμα χρόνου για τον Ολυμπιακό να ανοίξει το σκορ και την Τότεναμ να μην έχει καν τελική προσπάθεια στο ματς (!), ήρθε ένα ανόητο πέναλτι του Μεριά στον Κέιν με το οποίο ο Αγγλος φορ στο 26’ Άνοιξε το σκορ. Γκολ που σόκαρε τους «ερυθρόλευκους» και τέσσερα λεπτά μετά (30’) από λάθος του Ποντένσε η Τότεναμ βρήκε κενό χώρο, με τον Μόουρα να εκτελεί από την γραμμή της περιοχής τον Σα για το 0-2…

Παρ’ όλα αυτά ο Ολυμπιακός συνέχισε να επιμένει με την διόλου σοβαρή αμυντική λειτουργία των Αγγλων και με καλή κυκλοφορία μπάλας μείωσε το σκορ (κάτι που δικαιούταν απόλυτα με βάση την εμφάνιση των δύο ομάδων) λίγο πριν λήξη το ημίχρονο (43’). Μετά από όμορφο συνδυασμό Ποντένσε – Βαλμπουενά – Ποντένσε, ο Πορτογάλος μπήκε πλάγια στην περιοχή και κεραυνοβόλησε τον Γιορίς για το 1-2, βάζοντας «φωτιά» στις εξέδρες του φαληρικού γηπέδου…

Στο β’ μέρος οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν πεισμωμένοι στο ματς και στο 54′ ο μεγάλος Βαλμπουενά κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε ο ίδιος κι έγραψε το 2-2 κάνοντας την μεγάλη ανατροπή.

Η ισοφάριση άλλαξε την ψυχολογία του ματς και ο Ολυμπιακός προσπάθησε και για την ολική ανατροπή. Η Τότεναμ μαζεύτηκε στη μεσαία γραμμή και ο Ποτσετίνο αναγκάστηκε να ρίξει στον αγώνα τους Σον και Λαμέλα για να βρει το γκολ της νίκης. Όμως ο Ολυμπιακός σοβαρός στην άμυνα δεν επέτρεψε να δημιουργηθούν κίνδυνοι πλην ενός αλλά το σουτ του Ντε Αλι έδιωξε σωτήρια ο Σα.

Το τελικό σκορ 2-2 μπορεί και να αδικεί την ελληνική ομάδα που στάθηκε σίγουρα πολύ καλύτερα από την Τότεναμ στην πρεμιέρα των ομίλων της διοργάνωσης

Ο Ιταλός ρέφερι Ρόκι έδωσε ρεσιτάλ και κιτρίνισε τους Γκιγιέρμε, Γουίνκς

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ομάρ, Μεριά, Σεμέδο, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Βαλμπουενά (68’ Μπενζιά), Ποντένσε, Μασούρας (78’ Ραντζέλοβιτς), Γκερέρο (88’ Ελ Αραμπί).

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Αλντερβάιρελντ, Βερντόγκεν, Γουίνκς, Σάντσες, Ντέλε Αλι (73’ Σον), Ερικσεν, Ντέιβις, Ντομπελέ (46’ Σισοκό), Μόουρα (74’ Λαμέλα), Κέιν