Μεγάλο διπλό της Ξάνθης στον Βόλο (1-3)

Η Ξάνθη επέστρεψε στις νίκες μετά τη σημερινή επιτυχία της μέσα στον Βόλο με 3-1 σε αγώνα για την 18η αγωνιστική της Superleague.

Η Ξάνθη είχε να νικήσει εκτός έδρας τις 5 Οκτωβρίου (0-1 τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ) κι έμεινε έτσι ζωντανή στη μάχη για μια θέση στα πλέι οφ του πρωταθλήματος. Ο Βόλος από την πλευρά του, πάλεψε το ματς, έχασε πέναλτι κι έμεινε από το 67’ και με 10 παίκτες κι έτσι δεν μπόρεσε να αντέξει μέχρι το τέλος.

Στο 7’ ο Μπαξεβανίδης με ασύλληπτο σουτ έκανε το 0-1 και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο τερματοφύλακας της Ξάνθης, Άμπαντ απέκρουσε το πέναλτι του Μουνίθ και κράτησε το 0-1. Το πέναλτι καταλόγισε καθυστερημένα ο Κομίνης μετά την παρέμβαση του VAR σε καθαρό χέρι του Καρασαλίδη.

Στην επανάληψη ο Βόλος μπήκε δυνατά, απείλησε και ισοφάρισε με γκολ του πρώην παίκτης της Ξάνθης του Γέντρισεκ (δεν το πανηγύρισε) αλλά η αποβολή του Οικονόμου (67’) άλλαξε τα πάντα στο ματς και η Ξάνθη  πήρε τη νίκη. Ο Εντουάρντο με σουτ έγραψε το 1-2 και στο 80’ μετά από κεφαλιά του Λισγάρα, ο Φεράρι με αυτογκόλ έκανε το 1-3.

Ο Κομίνης απέβαλε τον Οικονόμου και κιτρίνισε τους Μαξ, Μπαξεβανίδη, Τερκί.

ΒΟΛΟΣ (Γκαγιέγκο): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Τσίκα, Οικονόμου, Φεράρι, Τσοκάνης, Μαξ, Μουνίθ, Γκουαροτσένα (46’ Τόρες), Γέντρισεκ (76’ Δημόπουλος), Μάντζης (53’ Λύρατζης)

ΞΑΝΘΗ (Παράσχος): Αμπάντ, Μπαξεβανίδης, Καρασαλίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Κοβάσεβιτς, Τερκί - Ντε Αμορίμ (61’ Σόσα), Στάρτζεον, Εντουάρντο (82’ Τζουρίτσκοβιτς), Φοσέ (46’ Κάστρο)

Το Documento σέβεται όλες τις απόψεις, οι οποίες ωστόσο απηχούν αποκλειστικά και μόνον τη γνώμη των χρηστών. Διατηρούμε το δικαίωμά μας να μην αναρτούμε υβριστικά σχόλια και διαφημίσεις. Σχόλια που παραπέμπουν με ενεργό link σε άλλα sites δεν θα δημοσιεύονται. Χρήστες που δεν σέβονται αυτούς τους κανόνες θα αποκλείονται.