Μινσκ: Ελληνικά μετάλλια σε πάλη, τζούντο

Σε μέρα χαράς για τα ελληνικά χρώματα εξελίχθηκε το πρώτο Σάββατο των Ευρωπαϊκών Αγώνων στο Μινσκ, αφού στο πρωινό μετάλλιο της Άννας Κορακάκη στη σκοποβολή (ασημένιο στα 10μ) προστέθηκαν άλλα δύο στο απογευματινό πρόγραμμα.

Ο Σάββας Καρακιζίδης κέρδισε και αυτός ασημένιο στην πάλη σάμπο (62 κιλά), αφού ηττήθηκε στον μεγάλο τελικό από τον Ρώσο Ρουσλάν Μπαγκντασαριάν με 2-0 στα σημεία.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, φοιτητής φυσικής αγωγής, ξεκίνησε πριν φτάσει στον τελικό με δύο νίκες σε βάρος του Αζέρου Γκαράγιεφ και του Λευκορώσου Ανίσκεβιτς. ¨

Εξάλλου, ο Γιώργος Αζωίδης κατέκτησε χάλκινο στο τζούντο, στα 73 κιλά. Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε με πτώση, των Χόιακ (Σλοβενία), Γκιακόβα (Κόσσοβο), Χαϊντάροφ (Αζερμπαϊτζάν), πριν ηττηθεί με πτώση στον ημιτελικό από τον Αζέρο Ορούγιοφ. Στο παιχνίδι για το χάλκινο μετάλλιο επικράτησε, πάλι με πτώση, του Ισραηλινού Μπούτμπουλ.