Μουντιάλ 2022: Η Κόστα Ρίκα νίκησε την Ιαπωνία (1-0) και έβαλε φωτιά στον 5ο όμιλο

Costa Rica players, foreground, celebrate after their win in the World Cup, group E soccer match between Japan and Costa Rica, at the Ahmad Bin Ali Stadium in Al Rayyan, Qatar, Sunday, Nov. 27, 2022. (AP Photo/Hassan Ammar)

Η Κόστα Ρίκα επικράτησε 1-0 της Ιαπωνίας και όλα είναι ανοιχτά στον 5ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Η ομάδα του Λουίς Φερνάντο Σουάρεθ την πρώτη αγωνιστική ισοπεδώθηκε από την Ισπανία (7-0), αλλά πλέον ελπίζει στην πρόκριση, εφόσον αποσπάσει ένα θετικό αποτέλεσμα από την Γερμανία την τρίτη αγωνιστική.

Στο πρώτο ημίχρονο στο Αχμέντ μπιν Αλί Στάδιο δεν δημιουργήθηκε ούτε υποψία φάσης. Στο δεύτερο 45λεπτο η Ιαπωνία πίεσε και ήθελε να φτάσει στο γκολ που θα της έδινε τη δεύτερη νίκη μετά τον θρίαμβο της πρεμιέρας επί της Γερμανίας (2-1). Όχι, μόνο δεν σκόραρε, αλλά στο 81’ ο Φούλερ με σουτ έδωσε τη νίκη στους Κοσταρικανούς.

Στο 88’ ο Νάβας με εντυπωσιακή επέμβαση, μετά από σουτ του Καμάντα, κράτησε  την υπερπολύτιμη νίκη για την ομάδα του.

Ο Μάικλ Όλιβερ (Αγγλία) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Γιαμάνε, Ιτακούρα, Εντο, Κοντρέρας, Μπόργκες, Κάλβο.

ΙΑΠΩΝΙΑ: Γκόντα, Γιοσίντα, Ιτακούρα, Γιαμάνε (61’ Μιτόμα), Ναγκατόμο (46’ Χιρόκι Ιτο), Έντο, Μορίτα, Καμάντα, Ντοάν (67’ Τζούντα Ιτο), Σόμα (82’ Μιναμίνο), Ουεντά (46’ Ασάνο).

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ: Νάβας, Ντουάρτε, Κάλβο, Γουάστον, Οβιέδο, Μπόργκες (89’ Σάλας), Τεγιέδα, Φούλερ Σπενς, Τόρες (64’ Αγκιλέρα), Κάμπελ (95’ Σακόν), Κοντρέρας (64’ Μπένετ).