Μουντιάλ 2022: Ο Εμπολό «πλήγωσε» την πατρίδα του, νίκη (1-0) της Ελβετίας επί του Καμερούν

Ο Μπριλ Εμπολό γεννήθηκε στο Καμερούν, αλλά στο Παγκόσμιο Κύπελλο αγωνίζεται με την Ελβετία. Ο 25χρονος επιθετικός πλήγωσε την χώρα καταγωγής του, καθώς πέτυχε το μοναδικό γκολ που έκρινε το ματς με το Καμερούν (1-0).

Η αφρικανική ομάδα ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, δημιούργησε φάσεις, ωστόσο δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στο 14′ έχασε την σημαντικότερη ευκαιρία. Ο Τσούπο-Μότινγκ βγήκε τετ-α-τετ με τον Ζόμερ, ο οποίος αποσόβησε τον κίνδυνο

Η Ελβετία βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και πέτυχε το γκολ – νίκη στο 48’. Ο Σακίρι «σέρβιρε» και ο Εμπολό εκτέλεσε τον Ονανά. Ο σκόρερ δεν πανηγύρισε το γκολ που πέτυχε.

Αυτή ήταν για το Καμερούν η όγδοη συνεχόμενη ήττα σε τελική φάση Μουντιάλ.

Ο Φακούντο Τέγιο (Αργεντινή) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Ελβέντι, Ακάντζι, Φαϊ.

Ελβετία (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ, Βίντμερ, Ακάντζι, Ελβέντι, Ροντρίγκεζ (90’ Τσεμέρτ), Φρόιλερ, Τζάκα, Σακίρι (72’ Οκαφόρ), Σόου (72’ Φράι), Βάργκας (81’ Ρίντερ), Εμπολό (72’ Σεφέροβιτς).

Καμερούν (Ριγκομπέρτ Σονγκ): Ονάνα, Φαΐ, Καστελέτο, Ενκουλού, Τολό, Ουμ Γκουέ, Χόνγκλα (68’ Οντούα), Ανγκισά, Εμπεμό (81’ Ενγκαμαλό), Τσούπο-Μοτίνγκ (74’ Αμπουμπακάρ), Τοκό Εκαμπί (74’ Νκουντού).