Μουντομπάσκετ: Πρωταθλήτρια Κόσμου η τρομερή Γερμανία

Πρωταθλητές Κόσμου για πρώτη φορά στην ιστορία του μπάσκετ αναδείχθηκαν οι Γερμανοί, με το 83-77 επί των Σέρβων στον τελικό της Μανίλα. Η εκπληκτική γερμανική ομάδα κέρδισε και τους επτά αγώνες που έδωσε στο Μουντομπάσκετ. Στο παρελθόν είχε κερδίσει μόνο ένα παγκόσμιο μετάλλιο, χάλκινο το 2002 στην Ιντιανάπολις, στα χρόνια του Ντιρκ Νοβίτσκι. Οι Σέρβοι τερμάτισαν στη 2η θέση όπως και το 2014 στη Μαδρίτη, όταν είχαν ηττηθεί από τους Αμερικανούς.

Ο Ντένις Σρέντερ, μεγάλος πρωταγωνιστής του τελικού, αναδείχθηκε Πολυτιμότερος Παίκτης της διοργάνωσης και παρέλαβε το σχετικό βραβείο από τον Καρμέλο Άντονι, ενώ ο Φραντς Βάγκνερ ήταν ο MVP του τελικού.

Η βραδιά ολοκληρώθηκε με σαμπάνια και σημαιοστολισμό για τους Γερμανούς πάνω στο βάθρο και με πικρά δάκρυα για τους Σέρβους, που πάντως χειροκροτήθηκαν θερμά, αφού ήρθαν στις Φιλιππίνες χωρίς Γιόκιτς και Μίτσιτς. Απαρηγόρητος ανάμεσά τους ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, που σήμερα υστέρησε. «Πρωταθλητές-πρωταθλητές», τους αποθέωσε η σερβική κερκίδα.

Οι Σέρβοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, χωρίς να πτοηθούν από τον τραυματισμό του Ντόμπριτς στο 3ο λεπτό, αφού ο εφεδρικός Βάνια Μαρίνκοβιτς έφερε μαζί του από τον πάγκο 9 γρήγορους πόντους. Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς έγραψε το 38-42, αλλά ο Ντένις Σρέντερ απάντησε με προσωπικό σερί και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες: 47-47. Το κρεσέντο του Σρέντερ συνεχίστηκε στην γ’ περίοδο και σιγά σιγά οι Γερμανοί εξαφανίστηκαν στον ορίζοντα της Μανίλα: 62-53 και 69-57 με καλάθια των αδελφών Βάγκνερ, από το 55-53 του 25ου λεπτού.

Η ύστατη αντεπίθεση των «πλάβι» τους έφερε στο 73-69 με τον ατρόμητο Αλέξα Αβράμοβιτς στο 35ο λεπτό και στο 78-75 με έξι απανωτούς πόντους από τον ίδιο. Όμως, ο Γκούντουριτς αστόχησε στο σουτ της παρ’ ολίγον ισοφάρισης 55 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και ο ασύγκριτος Σρέντερ πέτυχε το κρισιμότερο καλάθι του τελικού 21’’ πριν το φινάλε (81-77).

Ο Γκόρντον Χέρμπερτ χρησιμοποίησε τους Μπόνγκα 7, Λο, Φόιγκτμαν 12, Φρ. Βάγκνερ 19, Τάις 2, Μ. Βάγκνερ 8, Σρέντερ 28, Τίμαν, Ομπστ 7, ενώ χρυσά μετάλλια κέρδισαν στη Μανίλα και οι Χόλατς, Γκιφάι, Κράμερ.

Για τη Σερβία του Σβέτισλαβ Πέσιτς έπαιξαν οι Πετρούσεφ 10, Ν. Γιόβιτς 9, Μπογκντάνοβιτς 17, Μαρίνκοβιτς 9, Ντόμπριτς, Γκούντουριτς 4, Στ. Γιόβιτς 3, Νταβίντοβατς 2, Αβράμοβιτς 21, Μιλουτίνοφ 2. Ο Ρίστιτς και ο άτυχος Μπόρισα Σίμανιτς (που παραμένει στο νοσοκομείο μετά την αφαίρεση νεφρού) συμπληρώνουν τη δωδεκάδα.

Τον τελικό παρακολούθησαν 15.000 φίλαθλοι στη Mall Of Asia Arena της Μανίλα. Ανάμεσά τους βρίσκονταν και εκατοντάδες Σέρβοι, ενώ οι Γερμανοί που πανηγύρισαν στο γήπεδο ήταν ελάχιστοι.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στην ομάδα του Καναδά, η οποία κέρδισε τις ΗΠΑ στον συναρπαστικό μικρό τελικό με 127-118 στην παράταση. Στον κανονικό αγώνα, το σκορ ήταν 111-111, με τρίποντο του Μάικαλ Μπρίτζες στην εκπνοή. Ο Ντίλον Μπρουκς πέτυχε 29 πόντους με 7/8 τρίποντα, ενώ ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ είχε 31 πόντους, 6 ριμπάουντ και 12 ασίστ. Από την ομάδα των ΗΠΑ, που έπαιξε χωρίς τον τραυματία Ίνγκραμ και τους ασθενείς Τζάκσον, Μπανκέρο, ξεχώρισαν οι Έντουαρντς (24), Ριβς (23). Οι Αμερικανοί αποχώρησαν χωρίς μετάλλιο για δεύτερο σερί Μουντομπάσκετ.

Η Λετονία κατέλαβε την 5η θέση με το χθεσινό 98-63 επί της Λιθουανίας, ενώ η Σλοβενία τερμάτισε 7η μετά το 89-85 επί της Ιταλίας. Η Εθνική Ελλάδας κατετάγη στη 15η θέση και θα αγωνιστεί σε Προολυμπιακό τουρνουά (πιθανόν στην Αθήνα) στις 2-7 Ιουλίου 2024. Το επόμενο Μουντομπάσκετ θα διεξαχθεί το 2027 στο Κατάρ.