Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 86-78: «Λύγισαν» οι ερυθρόλευκοι στη Βαρκελώνη

Άδοξη ήττα γνώρισε ο Ολυμπιακός στη Βαρκελώνη, μετά από νικηφόρο σερί τεσσάρων αγώνων: 86-78 από την ελλιπή Μπάρτσα. Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 44-41.

Ανάμεσα στους θεατές του αγώνα ήταν και 300 Έλληνες, αλλά και ο εκ των ιδιοκτητών των Πειραιωτών, Γιώργος Αγγελόπουλος.Οι Καταλανοί προηγήθηκαν με 21-10 στο ξεκίνημα και κράτησαν το προβάδισμα χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία στο μεγαλύτερο μέρος του α’ ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε προσωρινά με καλάθι του Μπραζντέικις (40-41), αλλά έχασε ξανά την επαφή: 54-45, 69-54.

Η «ερυθρόλευκη» αντεπίθεση ξεκίνησε μετά το 77-63 με σερί 2-13, αλλά χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες για την ισοφάριση. Ο Κάλινιτς έγραψε το 83-78 μετά από άστοχο σουτ του Πίτερς και ο Σατοράνσκι έδωσε τη χαριστική βολή με τρίποντο.Πλέον, ο Ολυμπιακός μετράει 11 νίκες και 9 ήττες.

Ο Άλεκ Πίτερς ήταν ο πρώτος σκόρερ των πρωταθλητών Ελλάδας με 22 πόντους, ενώ ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος πρόσθεσε 14. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε και τους Γουόκαπ 8, Κάνααν 8, Λαρεντζάκη 3, ΜακΚίσικ 7, Μπραζντέικις 6, Παπανικολάου, Σίκμα, Φαλ 8, Μιλουτίνοφ 4.

Από τη ελλιπή Μπαρτσελόνα, που έχει ρεκόρ 14-6 και βρίσκεται στην τρίτη θέση της κατάταξης, ο Τζαμπάρι Πάρκερ πέτυχε 21 πόντους. Ξεχώρισαν και οι Β. Ερνανγκόμεθ 16, Σατοράνσκι 13, Κάλινιτς 13, Βέσελι 8. Aπουσίασαν οι τραυματίες Λαπροβίτολα, Αμπρίνες.

Η αποστολή του Ολυμπιακού θα παραμείνει στην Ισπανία, αφού θα αντιμετωπίσει τη Βασκόνια (10-10) το βράδυ της Παρασκευής στο Βιτόρια.

Ο Παναθηναϊκός, που χθες νίκησε την Εφές με 83-76 (Γκριγκόνις 24, Ναν 14, Μήτογλου 14) και έφτασε στο 12-8, υποδέχεται τη Μονακό (11-9) του Μάικ Τζέιμς το βράδυ της Παρασκευής μπροστά στο κοινό του στο ΟΑΚΑ (21.15).

Θα απουσιάσει και αυτή τη φορά ο τραυματίας Λούκα Βιλντόσα, ενώ οι Μονεγάσκοι ήρθαν στην Αθήνα χωρίς τον αποκλεισμένο για πειθαρχικό παράπτωμα Οκόμπο. Η Ρεάλ προηγείται στη βαθμολογία με 18 νίκες στους 20 αγώνες της.