Μπάσκετ: Άλλος Παναθηναϊκός, συνέτριψε τη Βασκόνια

Αναγεννημένος ο Παναθηναϊκός νίκησε την ισχυρή Βασκόνια με 98-83 στο ΟΑΚΑ και επέστρεψε στις νίκες με τον πιο θεαματικό τρόπο. Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν  48-53.
Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς ανέτρεψε διαφορά επτά πόντων στην 3η περίοδο και προηγήθηκε με 62-52 και αργότερα 81-71, μέσα σε αποθέωση από το κοινό της στο ΟΑΚΑ. Η διαφορά έφτασε τους 16 πόντους, ενώ έξι παίκτες του Παναθηναϊκού πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων στον αγώνα.
Πλέον, οι “πράσινοι” μετρούν 2 νίκες και 6 ήττες, ενώ οι Βάσκοι έπεσαν στο 5-3.
Η σύνθεση της ομάδας του Ντέγιαν Ράντονιτς, που έπαιξε πλήρης, αφού δεν έδωσε παίκτες στην Εθνική ομάδα για τον αγώνα με τη Λετονία που έγινε νωρίτερα στο Ηράκλειο: Ουόλτερς 9, Λη 10, Πονίτκα 15, Γκριγκόνις 13, Π. Καλαϊτζάκης, Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 16, Ουίλιαμς 16, Παπαγιάννης 11, Γκουντάιτις 6.
Τις επόμενες ημέρες θα ενσωματωθεί στην ομάδα και ο Νίκος Παππάς. Δεν χρησιμοποιήθηκαν οι Μποχωρίδης, Μαντζούκας
Από τη Βασκόνια, ξεχώρισαν οι Χάουαρντ 20, Κότσαρ 14, Κοστέλο 10.
Ο Ολυμπιακός νίκησε χθες την Παρτίζαν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στο ΣΕΦ με το ευρύ 87-58 (Σλούκας 17, Βεζένκοφ 15, Λαρεντζάκης 14)  και παραμένει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας με ρεκόρ 5-2.