Μπάσκετ: Αποκλεισμός για το Λαύριο

Xωρίς ελληνική ομάδα θα διεξαχθεί η φάση των «16» του Basketball Champions League, μετά τον αποκλεισμό και του Λαυρίου. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έχασε στο ΣΕΦ από την ιταλική Τρεβίζο με 78-90 (ημίχρονο 32-39) και έμεινε εκτός νυμφώνος, με σκορ 2-0 στην αναμέτρηση για τη φάση play-in.

Νωρίτερα είχε αποκλειστεί με τον ίδιο τρόπο ο ΠΑΟΚ από τη γαλλική Στρασμπούρ (0-2 νίκες, 78-105, 79-80), ενώ η προβληματική ΑΕΚ δεν μπόρεσε να περάσει τη φάση των Ομίλων. Το Περιστέρι δεν έφτασε καν στην κανονική περίοδο, αφού «σκόνταψε» στα προκριματικά.

Οι Βασίλης Μουράτος, Πέτρος Γερομιχαλός πέτυχαν από 18 πόντους για το Λαύριο, που παραδόθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Σάντερς πρόσθεσε 13 και ο Αμίνου 10. Ο πρώτος αγώνας, στην Ιταλία, τελείωσε με 87-72 υπέρ της Τρεβίζο.